публикуване на отчети
ВАЖНО: АНТИСПАМ ВЪПРОСЧЕ
Безработен с обезщетения-с процент в ООД
отпечатване на фактури - ценоразпис
Счетоводство на ресторант
 
Дървовиден изглед |  Плосък изглед Нова тема
малко промени в ППЗДДС в ДВ днес
От:lansky , 15.04.2008 12:43
Отговори Цитирай

ПРАВИЛНИК ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ (ДВ, БР. 76 ОТ 2006 Г.)
В сила от 15.04.2008 г. Издаден от Министерството на финансите
Обн. ДВ. бр.39 от 15 Април 2008г.
§ 1. В чл. 3 се създава ал. 7:
"(7) Дейността, извършвана от организациите за колективно управление по чл. 40 от Закона за авторското право и сродните му права, по администриране и обслужване на управлението на отстъпените им авторски права, не е доставка на услуга към авторите или носителите на тези права."



§ 2. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата "оценка" се поставя запетая и се добавя "експертиза".

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Когато получател по доставката по ал. 1 е лице, регистрирано за целите на ДДС в държава членка, различна от държавата членка, където фактически е извършена услугата, и стоките са напуснали територията на държавата членка, където фактически е извършена услугата, мястото на изпълнение на доставката е територията на държавата членка, издала идентификационния номер по ДДС на получателя, под който му е оказана услугата."

3. Алинея 3 се изменя така:

"(3) В случаите, когато услуга по оценка, експертиза или работа по движими вещи е фактически извършена на територията на страната, доставчикът следва да разполага с документи, удостоверяващи обстоятелствата по ал. 2."

4. В ал. 4 след думата "закона" се добавя "когато услугата фактически е извършена на територията на страната"

5. Алинея 5 се изменя така:

"(5) Ако доставчикът на услугата не се снабди с документите по ал. 4 до изтичане на календарния месец, следващ календарния месец, през който е възникнало данъчното събитие за доставката, и услугата фактически е извършена на територията на страната, се счита, че доставката е с място на изпълнение на територията на страната и данъкът за нея става изискуем на последния ден от данъчния период, следващ данъчния период, през който е възникнало данъчното събитие за доставката."

6. В ал. 7 цифрата "5" се заменя с "15".



§ 3. В чл. 9, ал. 5 цифрата "5" се заменя с "15".


§ 4. Заглавието и чл. 12 се изменят така:
"Дата на възникване на данъчното събитие при доставка на стоки или услуги

Чл. 12.(1) С изключение на случаите по чл. 25, ал. 3 и 4 от закона услугата се счита за извършена по смисъла на закона на датата, на която възникват условията да бъде признат приходът от нея съгласно Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти.

(2) Когато по договор за доставка на услуга същата е свързана с изпълнението на отделни етапи, които се приемат от получателя по доставката, за всеки етап на завършеност на услугата възниква данъчно събитие, данъкът за което става изискуем на датата на приемане на съответния етап, като тази дата се удостоверява с приемно-предавателен протокол, подписан от доставчика и получателя.

(3) При извършване на доставки с периодично или непрекъснато изпълнение всеки период, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка, данъчното събитие за която възниква на датата, на която плащането е станало дължимо.

(4) Когато, преди да е възникнало данъчно събитие по ал. 2 и 3, се извърши плащане по доставката, данъкът става изискуем при получаване на плащането.

(5) Алинеи 3 и 4 се прилагат и в случаите на договор за лизинг, в който не е уговорено задължение, а само възможност (опция) за прехвърляне на правото на собственост. Счита се, че в един договор за лизинг е налице опция, когато за прехвърлянето на собствеността се изисква изрично волеизявление на лизингополучателя и допълнително заплащане, различно от дължимите вноски по договора.

(6) Алинеи 3 и 4 се прилагат и в случаите на доставка по предоставяне на отстъпени авторски и сродни права от организации за колективно управление по чл. 40 от Закона за авторското право и сродните му права на ползвателите.

(7) Данъчното събитие на доставка по отстъпване на авторски права от авторите или носителите на авторските права на организациите за колективно управление по чл. 40 от Закона за авторското право и сродните му права възниква на датата, на която авторите или носителите на авторски права одобрят разпределените суми от организациите за колективно управление чрез подписване на двустранен протокол. Когато, преди да е възникнало данъчно събитие, се извърши плащане по доставката, данъкът става изискуем при получаване на плащането.

(8) Независимо от разпоредбата на чл. 127, ал. 2, т. 2 от закона при доставка на вестници, списания, книги и други печатни произведения, музикални аудио- и видеозаписи и видеозаписи на филми на електронен или технически носител датата на възникване на данъчното събитие на доставката между комитента/доверителя и комисионера/довереника се определя по реда на чл. 25, ал. 8 от закона."



§ 5. В чл. 19, ал. 5 цифрата "5" се заменя с "15".


§ 6. В чл. 26 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст на чл. 26 става ал. 1 и в нея се правят следните изменения и допълнения:

а) след думите " по чл. 31, т. 2" се добавя "буква "а";

б) създава се нова т. 4:

"4. копие на акта за националност или временния акт за националност на кораба."

2. Създава се ал. 2:

"(2) За доказване на доставка за снабдяването на плавателни съдове по чл. 31, т. 2, букви "б" и "в" от закона с място на изпълнение на територията на страната доставчикът следва да разполага едновременно със следните документи:

1. ордер за зареждане, стокова разписка за зареждане, съплай лист, деливъри сертификат или друг документ за зареждане със стоки за потребление на борд, от който са видни: номерът и датата на международния рейс, направлението и инициалът (име и/или номер) на съответното превозно средство;

2. фактура за доставката."



§ 7. В чл. 28 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думите "по чл. 31, т. 4" се поставя запетая и се добавя "буква "б"

2. В ал. 2 се правят следните изменения:

а) думите "извън случаите по ал. 1" се заличават;

б) след думите " по чл. 31, т. 4" се поставя запетая и се добавя "буква "а".



§ 8. В чл. 29 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) За доказване на доставките на услуги по обработка на плавателен съд по чл. 31, т. 5 от закона с място на изпълнение на територията на страната доставчикът следва да разполага със следните документи:

1. документ, издаден от пристанищното предприятие на корабособственика или на неговия агент за тези услуги, от който е видно, че плавателният съд извършва международен рейс, включително международен рейс в Общността, и са посочени номерът и датата на този рейс - за малките плавателни съдове;

2. копие на акта за националност или временния акт за националност на кораба - за големите плавателни съдове;

3. фактура за доставката."

2. В ал. 2 думите "по чл. 34, т. 5" се заменят с "по чл. 31, т. 5".

3. В ал. 4 думите "по чл. 31, т. 5" се заменят с "по чл. 31, т. 10".



§ 9. В чл. 30 в текста на ал. 1 след думите "обработка на стоки" се добавя "включително на транспортни контейнери".


§ 10. В чл. 33, т. 1 след думите "приключването на митническите формалности" се добавя "при внос по чл. 16, ал. 3 от закона".


§ 11. В чл. 36 в ал. 5, 6 и 7 думите "чл. 23" се заменят с "чл. 30, ал. 2 от закона".


§ 12. В чл. 38 алинея 2 се отменя.


§ 13. В чл. 39 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "включително при предварително плащане по доставка" се заличават.

2. В ал. 3 цифрата "5" се заменя с "15".

3. Алинеи 6 и 7 се отменят.



§ 14. В чл. 46, ал. 3 цифрата "5" се заменя с "15".


§ 15. В чл. 49 се правят следните изменения:
1. В ал. 1, т. 3 думите "ал. 5" се заменят с "ал. 8".

2. В ал. 4 цифрата "5" се заменя с "15".



§ 16. В чл. 50, ал. 2 цифрата "5" се заменя с "15".


§ 17. В заглавието и в чл. 54 се правят следните изменения и допълнения:
1. Заглавието на чл. 54 се изменя така:

"Изискуемост и начисляване на данъка"

2. Досегашният текст на чл. 54 става ал. 1.

3. Създава се ал. 2:

"(2) В случаите на чл. 25, ал. 6 от закона, когато, преди да е възникнало данъчно събитие, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка и данъкът е изискуем от получателя по доставката, същият става изискуем при извършване на плащането. Получателят по доставката следва да начисли данък върху размера на плащането по реда на чл. 53, ал. 1."



§ 18. В заглавието и в чл. 56 се правят следните изменения и допълнения:
1. Заглавието на чл. 56 се изменя така:

"Внос на стоки"

2. В ал. 1 след думите "приключването на митническите формалности" се добавя "при внос по чл. 16, ал. 3 от закона".



§ 19. В чл. 60, ал. 4 се правят следните допълнения:
1. В т. 3 след думите "приключването на митническите формалности" се добавя "при внос по чл. 16, ал. 3 от закона".

2. В т. 4 след думите "приключването на митническите формалности" се добавя "при внос по чл. 16, ал. 3 от закона".



§ 20. В чл. 61 се създава ал. 6:
"(6) При условията на ал. 1 - 5 правото на приспадане на данъчен кредит по реда на чл. 74 от закона възниква и за налични активи към датата на регистрацията, за които лицето е начислило данък по чл. 84 ЗДДС."



§ 21. В чл. 64 се създава ал. 4:
"(4) В случай че лицето установи, че в справки - декларации за предходни данъчни периоди, е приложен грешен коефициент по чл. 73 от закона, допуснатата грешка се поправя по реда на чл. 126, ал. 3, т. 2 от закона."



§ 22. В чл. 73 се създава ал. 4:
"(4) В случаите на чл. 107, т. 3 от закона при определяне на облагаемия оборот по ал. 1 се включва и оборотът на лицето, формиран от дейността на лицето в качеството му на едноличен търговец до заличаването му от търговския регистър."



§ 23. В чл. 74, ал. 2 се създава т. 3:
"3. свидетелство за съдимост и декларация относно наличието на образувано наказателно производство против данъчната система от лицата по чл. 176а, ал. 1 от закона - с изключение на случаите на регистрация по чл. 99, ал. 1 от закона."



§ 24. В чл. 77 се създава ал. 6:
"(6) В случаите на регистрация по чл. 132, ал. 1 от закона, лицето има право на дерегистрация по избор, когато са изминали 12 последователни месеца след месеца на регистрацията, при условие че лицето не подлежи на задължителна регистрация по реда на чл. 96, ал. 1 от закона."



§ 25. В чл. 80 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 6:

"(6) За погрешно съставени се смятат и издадените протоколи, в които е начислен данък, въпреки че не е следвало да бъде начислен. За анулирането не се издава нов протокол, а в погрешно съставения се посочва основанието за анулиране."

2. Досегашните ал. 6 и 7 стават съответно ал. 7 и 8.



§ 26. Създава се чл. 83а:
"Възстановяване на преведен на Националната агенция за приходите данък при отмяна на публична продан или продажба от заложен кредитор, документиране и отчитане

Чл. 83а. (1) При отмяна на публичната продан или продажбата от компетентния орган преведеният на Националната агенция за приходите данък по проданта/продажбата се възстановява въз основа на искане за възстановяване по чл. 129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, подадено от:

1. купувача - в случаите на съдебно отстранение по реда на Гражданския процесуален кодекс и по чл. 239, ал. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс; или

2. банката - заложен кредитор, превела данъка - в случаите на продажба, извършена по реда на чл. 60, ал. 3 от Закона за кредитните институции; или

3. съдебния, съответно публичния изпълнител, превел данъка - във всички останали случаи.

(2) Към искането по ал. 1 се прилагат:

1. оригинал на екземпляра на купувача от документа по чл. 83, ал. 1, издаден за продажбата;

2. заверен препис от влязлото в сила решение на компетентния орган за отмяна на публичната продан или продажбата.

(3) Когато купувачът е упражнил правото на приспадане на данъчен кредит по публичната продан/продажбата, отчита отмяната й въз основа на влязло в сила решение на компетентния орган. Корекцията в размер на приспаднатия данъчен кредит се извършва през данъчния период, през който решението е влязло в сила, като документът по чл. 83, ал. 1 се отразява в дневника за покупки с противоположен знак.

(4) В случаите на съдебно отстранение по реда на Гражданския процесуален кодекс и по чл. 239, ал. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс длъжникът, който изцяло или частично е приспаднал данъчен кредит за стоките, предмет на продажбата/проданта, начислява и дължи данък в размер, определен по формулата на чл. 79, ал. 6, съответно ал. 7, от закона.

(5) Корекцията по ал. 4 се извършва по реда на чл. 79, ал. 4 от закона през данъчния период, през който е влязло в сила решението на компетентния съд, с което е установено, че длъжникът не е бил собственик на продадения имот. Обстоятелствата по чл. 79, ал. 3 от закона се считат възникнали през годината, през която е влязло в сила постановлението за възлагане, съответно договорът за продажба, по които купувачът впоследствие е съдебно отстранен.

(6) В случаите на обжалване на публична продан по реда на чл. 256 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, когато жалбата бъде уважена и жалбоподателят е обявен за купувач, публичният изпълнител прилага чл. 131, ал. 1, т. 2, 3 и 4 от закона въз основа на акта на компетентния орган. Към уведомлението по образец - приложение № 20, изготвено въз основа на акта на компетентния орган, се прилага копие на първоначално подаденото уведомление.

(7) В случаите на ал. 6, когато публичният изпълнител е превел дължимия данък по продажбата по реда на чл. 131, ал. 1, т. 1 от закона, и жалбоподателят, обявен за купувач е предложил по-висока цена, публичният изпълнител превежда по същия ред разликата между дължимия за проданта и вече преведения данък.

(8) В случаите по ал. 6, ако жалбоподателят, обявен за купувач, е предложил по-ниска цена, органът по приходите по искане на публичния изпълнител възстановява разликата между внесения данък и дължимия данък по действителната продажба по реда на чл. 129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс."



§ 27. В чл. 87 в ал. 1 и 3 цифрата "5" се заменя с "15".


§ 28. В чл. 100, ал. 2 цифрата "5" се заменя с "15".


§ 29. В чл. 103, ал. 2, буква "б" след думите "приключването на митническите формалности" се добавя "при внос по чл. 16, ал. 3 от закона".


§ 30. В чл. 106, ал. 1 след думите "се внася от" се добавят "командвания/щабове на Организацията на Северноатлантическия договор или от".


§ 31. В чл. 107 се създава ал. 9:
"(9) Когато при изпълнение на международния договор, спогодба, споразумение, конвенция или др. по ал. 1 страните по договора не са определили координиращ орган по смисъла на ал. 5, не е необходимо потвърждаване на статут на координиращ орган по реда на ал. 6. В тези случаи лицето, което извършва доставката, освободена по силата на международния договор, спогодба, споразумение, конвенция или др., подава искане по ал. 2 за потвърждаване наличието на основание за прилагане на режима по чл. 173, ал. 1 от закона."



§ 32. Заглавието на раздел III от глава седемнадесета се изменя така:
"Освободени доставки, по които получатели са институциите на Европейския съюз, въоръжените сили на чужди държави, командвания/щабове на Организацията на Северноатлантическия договор, дипломатически и консулски представителства, както и членовете на техния персонал, международни организации и членове на такива организации."



§ 33. Член 109 се изменя така:
"Чл. 109.(1) За облагаемите доставки на стоки и услуги с място на изпълнение на територията на страната се прилага нулева ставка на данъка, когато са изпълнени едновременно следните условия:

1. получатели са:

а) командвания/щабове на Организацията на Северноатлантическия договор;

б) въоръжени сили на други държави, които са страни по Северноатлантическия договор;

в) дипломатически и консулски представителства, както и членовете на техния персонал;

г) международни организации, признати от държавните органи на държавата членка домакин или на членове на такива организации при ограниченията и условията, установени в международните конвенции за създаване на организациите или в споразуменията за техните седалища.

2. Република България не е държава домакин на лицата по т. 1.

(2) За облагаемите доставки на стоки и услуги с място на изпълнение на територията на страната се прилага нулева ставка на данъка, когато получатели са институции на Европейския съюз, независимо коя е тяхната държава домакин.

(3) За прилагането на нулевата ставка на данъка доставчикът е длъжен да разполага със следните документи:

1. фактура за доставката, и

2. удостоверение за освобождаване от задължение за заплащане на данък по образец:

а) приложение към Регламент на комисията № 31/96 (Дир. 77/388/ЕЕС - чл. 15, ал. 10), потвърдено от съответния компетентен орган на държавата членка домакин - за лицата по ал. 1 и 2, когато Република България не е държава домакин;

б) приложение № 21, потвърдено по реда на чл. 110 - за лицата по ал. 2, когато Република България е държава домакин."



§ 34. Заглавието и чл. 110 се изменят така:
"Процедура за заверяване на удостоверение за освобождаване от задължение за заплащане на данък, когато Република България е държава домакин

Чл. 110. (1) В случаите, когато Република България е държава домакин, освобождаването от задължение за заплащане на данък на лицата по чл. 109 се извършва при спазване на ограниченията и условията, установени в многостранната конвенция, с която съответният орган е учреден, съответно споразумението за седалището, ратифицирани от Република България и обнародвани по съответния ред.

(2) В случаите, когато Република България е държава домакин, за освобождаване от задължение за заплащане на данък, лицата могат да подават за потвърждение удостоверение по образец - приложение № 21, в случаите, когато доставките са с място на изпълнение:

1. в друга държава членка - за лицата по чл. 109, ал. 1 и 2, както и за въоръжените сили на Република България, или

2. на територията на страната - за институции на Европейския съюз.

(3) Удостоверението се подава за потвърждаване в Министерството на външните работи в случаите, когато получатели по доставките са лицата по чл. 109, ал. 1, т. 1, букви "в", "г" и ал. 2, или от Министерството на отбраната в случаите, когато получатели са въоръжените сили на Република България или лицата по чл. 109, ал. 1, т. 1, букви "а" и "б".

(4) Потвърденото по ал. 3 удостоверение се подава от лицата по чл. 109, ал. 1 и 2, както и от въоръжените сили на Република България за потвърждение в териториална дирекция на Националната агенция за приходите - София, в два екземпляра - един за лицето и един за НАП.

(5) Потвърждението по ал. 4 се извършва в 7-дневен срок от подаването на удостоверението или в същия срок се постановява мотивиран отказ за потвърждаването му. Отказът може да се обжалва по реда на чл. 144 ДОПК.

(6) Териториалната дирекция по ал. 3 води регистър на потвърдените удостоверения по образец - приложение № 21."



§ 35. В § 1 на допълнителната разпоредба се правят следните допълнения:
1. В ал. 1 се създава т. 5 :

"5. "държава домакин" за целите на чл. 109 и 110 е:

а) държавата, в която лицата са установени или имат седалище съгласно международните конвенции за създаването им или в споразуменията за тяхното създаване - за международните организации;

б) приемащата държава - за дипломатическите и консулските представителства;

в) държавата, в която е установено командването/щабът на Организацията на Северноатлантическия договор - за командвания/щабове на Организацията на Северноатлантическия договор;

г) държавата, чиито въоръжени сили взимат участие в общи отбранителни действия в друга държава - за въоръжени сили на държавите, които са страни по Северноатлантическия договор."

2. Създава се ал. 6:

"(6) В случаите на пререгистрация по ал. 3 и 4 не се смята, че лицето извършва доставка на наличните стоки или услуги по чл. 111 от закона.



§ 36. Приложение № 20 към чл. 83, ал. 3 се изменя така:
"Приложение № 20 към чл. 83, ал. 3

УВЕДОМЛЕНИЕ
за извършена продажба по чл. 131 от закона
ТД на НАП по регистрация на длъжника:
Вх. №... ... ... ... ... ... ... ... .../... ... ... ... ... .г.

1. Данни за лицето-длъжник:
1.1. Наименование/име ... ... ... ... ... ... ... ... .
... ...
1.2. Адрес ... ... ... ... ... ... ... ... .
... ...
1.3. Идентификационен номер по чл. 84 ДОПК ... ... ... ... ... ... ... ... .
... ...
1.4. Идентификационен номер за целите на ДДС по чл. 94, ал. 2 от закона ... ...
... ...
... ...
2. Данни за лицето получател (купувач)
2.1. Наименование/име ... ... ... ... ... ... ... ... .
... ...
2.2. Адрес ... ... ... ... ... ... ... ... .
... ...
2.3. Идентификационен номер по чл. 84 от ДОПК ... ... ... ... ... ... ... ...
2.4. Идентификационен номер за целите на ДДС по чл. 94, ал. 2 от закона ... ... ... ... ... ... ... ... .
... ...

3. Данни за лицето публичен изпълнител, съдебен изпълнител или заложен кредитор:
3.1. Наименование/име ... ... ... ... ... ... ... ... .
... ...
3.2. Адрес ... ... ... ... ... ... ... ... .
... ...
3.3. Идентификационен номер по чл. 84 ДОПК ... ... ... ... ... ... ... ... .
... ...
(публичният изпълнител посочва БУЛСТАТ на АДВ, държавния съдебен изпълнител - на Районен съд)
3.4. Идентификационен номер за целите на ДДС по чл. 94, ал. 2 от закона ... ... ... ... ... ... ... ... .
... ...

4. Данни за продажбата:
4.1. основание за извършване на продажбата ... ... ... ... ... ..
... ...
4.2. дата на издаване на документа по чл. 83, ал. 1 ППЗДДС ... ... ... ... ... ... ... ... .
... ...
4.3. продажна цена на вещта и дата на получаването й ... ... ... ... ... ... ... ... .
... ...
4.4. данъчна основа ... ... ... ... ... ... ... ... .
... ...
4.5. дължим данък ... ... ... ... ... ... ... ... .
... ...
(В случаите на чл. 83а ал. 7 и 8 от ППЗДДС се посочва дължимият за проданта данък, вече преведеният данък и данъкът за внасяне/ за възстановяване)

Долуподписаният ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
декларирам, че представлявам лицето по т. 3 от това уведомление и посочената информация е вярна и точна. Известно ми е, че за неверни данни нося отговорност по НК.

Дата... ... ... ... ... ... ... Подпис и печат... ... ... ... ... ... .



Забележка. Този формуляр се попълва задължително на машина. Стойностите се посочват в левове и стотинки."



§ 37. Приложение № 21 към чл. 110, ал. 1 се изменя така:
"Приложение № 21 към чл. 110, ал. 1

УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ОСВОБОЖДАВАНЕ
ОТ ЗАДЪЛЖЕНИЕ ЗА ЗАПЛАЩАНЕ НА ДАНЪК ЗА ДОСТАВКИ С МЯСТО НА ИЗПЪЛНЕНИЕ В ДРУГА ДЪРЖАВА ЧЛЕНКА НА ЛИЦАТА ПО ЧЛ. 109, АЛ. 1 И 2 ИЛИ ЗА ДОСТАВКИ С МЯСТО НА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТРАНАТА, ПО КОИТО ПОЛУЧАТЕЛИ СА ИНСТИТУЦИИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ, ЗА КОИТО ДЪРЖАВА ДОМАКИН Е РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


виж фигура

Инструкции за попълване на удостоверението

1. За доставчика настоящото удостоверение служи като документ в подкрепа на освобождаването от задължение за заплащане на ДДС за стоки или услуги на оправомощената институция/лица, упоменати в чл. 110 (чл. 151 от Директива 2006/112/EО на Съвета). Съответно за всеки доставчик се попълва по едно удостоверение. Доставчикът е задължен да го съхранява в документацията си в съответствие с правните разпоредби, приложими в неговата държава членка.

2. Удостоверението за освобождаване от задължение за заплащане на ДДС се изготвя в два екземпляра.

(а) Незапълненото пространство в клетка 5.Б се зачертава, за да не може да се добавя нищо впоследствие.

(б) Документът трябва да бъде попълнен четливо и по начин, по който отбелязаните данни да не подлежат на заличаване. Не се разрешава задраскване/изтриване или дописване отгоре. Документът се попълва на език, възприет от държавата членка домакин.

(в) Ако описанието на стоките (клетка 5.Б от удостоверението) съдържа препратки към формуляр за закупуване, попълнен на език, който е различен от този, възприет от държавата членка домакин, оправомощената институция/лице трябва да приложи превод.

(г) От друга страна, ако удостоверението е попълнено на език, който е различен от този, възприет от държавата членка на доставчика, оправомощената институция/лице трябва да приложи превод на информацията, отнасяща се до стоките в клетка 5.Б.

(д) Възприет език означава един от езиците, които официално се използват в държавата членка, или един от официалните езици на Общността, които държавата членка декларира, че могат да бъдат използвани за тази цел.

3. Чрез своята декларация в клетка 3 от удостоверението оправомощената институция/лице предоставя информацията, необходима за преценяване на молбата за освобождаване от задължение за заплащане на ДДС в държавата членка домакин.

4. Чрез своята декларация в клетка 4 от удостоверението институцията потвърждава подробните данни в клетка 1 и клетка 3 (a) на документа и удостоверява, че оправомощеното лице е служител на институцията.

5. (a) Препратката към формуляра за поръчка (клетка 5.Б от удостоверението) трябва да съдържа най-малко дата и номер на поръчката. Формулярът за поръчка трябва да съдържа всичките компоненти, изброени в клетка 5. Ако удостоверението подлежи на подпечатване от компетентния орган на държавата членка домакин, то и формулярът за поръчка също трябва да бъде подпечатан.

(б) Вписването на идентификационния номер за целите на ДДС номера на доставчика е задължително.

(в) Валутните единици трябва да бъдат обозначени с трибуквен код съгласно международния стандарт ISOIDIS4127, определен от Международната организация по стандартизация (За пример са дадени някои кодове на валута, използвани понастоящем: BEF (белгийски франк), DEM (германска марка), DKK (датска крона), ESP (испанска песета), FRF (френски франк), GBP (английска лира), GRD (гръцка драхма), IEP (ирландска лира), ITL (италианска лира), LUF (люксембургски франк), NLG (холандски гулден), PTE (португалско ескудо), ATS (австрийски шилинг), FIM (финландска марка), SEK (шведска крона), USD (щатски долар)).

6. Автентичността на гореупоменатата декларация от оправомощената институция/лице се потвърждава с печата на компетентния орган на държавата членка домакин в клетка 6. Този орган може да постави одобрението в зависимост от съгласието на друг орган в своята държава членка.

7. За опростяване на процедурата компетентният орган може да отмени задължението на оправомощената институция да изисква печат в случай на освобождаване от задължението за заплащане на ДДС при потребление, предназначено за официални цели. Оправомощената институция трябва да упомене тази отмяна в клетка 7 на удостоверението."



Преходни и Заключителни разпоредби

§ 38. Когато до 18.XII.2007 г. включително е начислен данък по чл. 37, ал. 2 от закона за получено предварително плащане и доставчикът впоследствие се снабди с документите по чл. 21 - 38, той коригира резултата от прилагането на чл. 39, ал. 1 и 2 по реда на чл. 39, ал. 4 и 5.


§ 39. (1) Когато от 1.I.2007 г. до 18.XII.2007 г. включително е получено авансово плащане по доставка на услуга за процесуално представителство, с което се осъществява правото на защита на физически лица в досъдебни, съдебни, административни и арбитражни производства, данъчното събитие за която настъпва след тази дата, доставката има характер на освободена по чл. 44, ал. 1, т. 5 от закона.
(2) Регистрираното лице доставчик документира доставката по ал. 1 чрез анулиране на издадената фактура за авансовото плащане и издаване на нова фактура, в която посочва цялата данъчна основа за доставката. За анулирането се издава и протокол по чл. 116, ал. 4 от закона. В случаите по чл. 119 от закона корекцията се извършва чрез посочване на полученото плащане и начисления за него данък с противоположен знак в отчета за извършените продажби.

(3) Корекциите по ал. 2 се извършват през данъчния период, през който е възникнало данъчното събитие на доставката.



§ 40. Правилникът влиза в сила от датата на обнародването в "Държавен вестник".

Re: малко промени в ППЗДДС в ДВ днес  (Re: lansky)
От:ivarbanov , 15.04.2008 13:08
Отговори Цитирай

Нали каза МАЛКО!!!

Редактирано от автора, 15.04.2008 13:08

Re: малко промени в ППЗДДС в ДВ днес  (Re: lansky)
От:lansky , 15.04.2008 13:28
Отговори Цитирай

те важните са за чл 54 като гледам ))) другото е за разни кораби )))


Тема (Re: lansky):
Автор:

Мнение:
  
линк картинка Направи bold Направи italic Направи подчертано
помощ още икони



 

всички права запазени © 2006 pitam.info
всичко за фотографията