нова фирма.... регистрирам се по ЗДДС...
купувам си стоки (пералня, хладилник, телевизор, климатик, обзавеждане на хола... кухня.... цифров фотоапарат... и разни други нещица) сиреч ще продавам стоки за бита
И ПОЛЗВАМ ДДС НА СТОКИТЕ (нормално и логично - нали?)
продавам обаче един цифров фотоапарат за 200 лева примерно
извършвам облагаема доставка
и хоп бизнеса не върви.... минават ШЕСТ години и аз ликвидирам фирмата, пък имаме ЛИПСИ (е никой не знае какво е станало с тея акиви - седяха в един склад и по едно време ги няма) (следва дерегистрация на фирмата)
та сега кво чета в ЗДДС
Корекции на ползван данъчен кредит в други случаи
Чл. 79.
(3) Регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване,
установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
(4) Корекцията по ал. 1 и 3 се извършва в данъчния период, през който са възникнали съответните обстоятелства, чрез съставяне на протокол за извършената корекция и отразяване на този протокол в дневника за продажбите и справка-декларацията за този данъчен период.
(6) Независимо от ал. 1 и 3, за стоките или услугите, които са дълготрайни активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане , лицето дължи данък в размер, определен по следната формула:
2. за всички останали стоки или услуги:
ДД = ПДК x 1/5 x БГ, където:
ДД е дължимият данък;
ПДК - размерът на ползвания данъчен кредит;
БГ - броят на годините от настъпване на обстоятелствата по ал. 1 или 3, включително годината на настъпване на обстоятелствата, до изтичане на 5-годишния срок, считано от годината на упражняване правото на данъчен кредит включително.
И сега бомбичката
Ограничения за корекции
Чл. 80. (1) Корекции по чл. 79 не се извършват:
1. ако стоките или услугите са използвани за доставки по чл. 70, ал. 3 , както и в случаите по чл. 10 ;
2. ако данъчният режим на доставките, за които регистрираното лице използва стоките или услугите, бъде променен със закон;
3. за стоки или услуги, ако са изминали 5 години от началото на годината, в която е упражнено правото на данъчен кредит, а за недвижимите имоти - 20 години.
и ся така както и да го гледам - ако са минали пет години не дължа ДДС на липсите (по ЗКПО ще си преобразувам резултата - грижи няма)
та понеже смятам всички ми разбраха идеята - нещо много лесно ми се види това с ДДСто (за колко е нагло - отделно)
Редактирано от администратора, 29.05.2007 12:48