публикуване на отчети
ВАЖНО: АНТИСПАМ ВЪПРОСЧЕ
Безработен с обезщетения-с процент в ООД
отпечатване на фактури - ценоразпис
Счетоводство на ресторант
 
Дървовиден изглед |  Плосък изглед Нова тема
Въпрос по регистрация на ЕООД и осигуровки
От:мила , 16.09.2008 14:06
Отговори Цитирай

Здравейте! Имам едно малко объркано питане.
Налага ми се да регистрирам сравнително бързо фирма (спрях се на ЕООД), тъй като предстои да получавам редовни плащания за извършена дейност, които няма как да се оформят като граждански или друг договор, а само като фактура.
Работата е там, че в момента съм в платено майчинство, което не виждам смисъл да прекъсвам и което продължава до м. май 2009 г.
Въпросът ми е как тази регистрация ще се отрази на осигуровките ми? Т.е. необходимо ли е сключването на договор за управление и съответно самоосигуряване, при условие, че в момента съм осигурена, а още повече в майчинство?

Re: Въпрос по регистрация на ЕООД и осигуровки  (Re: мила)
От:MoRdoc , 16.09.2008 15:54
Отговори Цитирай

ПИСМО ИЗХ. № 91-01-75 ОТ 28.03.2003 Г. НОИ ОТНОСНО: ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ПРИ БРЕМЕННОСТ, РАЖДАНЕ И ОТГЛЕЖДАНЕ НА МАЛКО ДЕТЕ НА МАЙКИ/ОСИНОВИТЕЛКИ/, ОСИГУРЕНИ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 4, АЛ. 3, Т. 1, 2 И 4 ОТ КЗОО

НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ “ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ И КРАТКОСРОЧНО ОСИГУРЯВАНЕ”
С оглед уеднаквяване на практиката в ТП на НОИ при изплащането на парични обезщетения при бременност, раждане и отглеждане на малко дете на самоосигуряващи се майки /осиновителки/, Ви даваме следните указания:
...............4. Когато самоосигуряващата се майка /осиновителка/ едновременно е осигурена и на някое от основанията по чл. 4, ал. 1 от КЗОО за всички осигурени социални рискове, тя има право на парично обезщетение при бременност и раждане по чл. 50 от КЗОО и на двете основания /чл. 5, ал. 5 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, и за изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане/.
Паричното обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53, ал. 1 от КЗОО, обаче, се изплаща само на едно от основанията в пълен размер – чрез работодателя, при когото ползва отпуск за отглеждане на малко дете.

Ако майката /осиновителката/ продължи да упражнява трудова дейност като самоосигуряваща се, внася дължимите осигурителни вноски за ДОО и за здравно осигуряване, без да й се изплаща парично обезщетение по чл. 54, ал. 1 от КЗОО.
.........................

Re: Re: Въпрос по регистрация на ЕООД и осигуровки  (Re: MoRdoc)
От:мила , 16.09.2008 16:13
Отговори Цитирай

Благодаря за бързия отговор!
От цитираното писмо да разбирам, че в момента, в който започне дейност моето ЕООД, няма да имам право на обезщетението по чл. 54, ал.1 (т.е. 1/2 от мин. раб. заплата).
Междувременно съм трудово осигурена към бюджетна организация (без да съм държавен служител). Не мога да разбера дали автоматично ще се прекъсне обезщетението, което получавам от нея или то е нещо независимо и ще продължи да си тече, докато аз успоредно си внасям осигуровки в НОИ за средствата от фирмата. В никакъв случай не бих искала да прекъсвам майчинство, тъй като това ще означава, че трябва да се върна на пълен работен ден и няма да е възможно да извършвам дейността на ЕООД-то. Т.е. в пълна мъгла съм как може човек да получава майчинство през един работодател и същевременно да плаща обратно пари в НОИ от фирмата си, на която официално е собственик...

Re: Re: Re: Въпрос по регистрация на ЕООД и осигуровки  (Re: мила)
От:MoRdoc , 16.09.2008 17:05
Отговори Цитирай

Ами ей го писмото, дава отговор на последния въпрос, с нищо по -ново не разполагам http://www.bsconsult.bg/pages/NORM/norm2­.php?normativ_id=226

Re: Въпрос по регистрация на ЕООД и осигуровки  (Re: мила)
От:John , 17.09.2008 17:16
Отговори Цитирай

Писмото третира основно случаите на обезщетение за отглеждане на дете, изплащано на основание самоосигуряването на лицето.
Но, когато обезщетението за отглеждане на дете е въз основа осигуряване по трудово правоотношение и на отпуск, ползван по него, няма никаква пречка лицето да осъществява друга трудова дейност. Има становище на МТСП (а и съответно писмо на НОИ), че по време на този отпуск дори може да се сключи и да се работи по втори трудов договор - това не спира обезщетението за отпуска по основния. Така че спокойно можете да се самоосигурявате чрез ЕООД-то си и да работите в него. Не е необходимо да с прекратява отпуска по трудовото правоотношение и ще си получавате обезщетението за отглеждане.

Re: Въпрос по регистрация на ЕООД и осигуровки  (Re: мила)
От:MoRdoc , 18.09.2008 18:28
Отговори Цитирай

Ами пише си го в основни линии това което твърдиш.
Би ли пейстнал линк към това становище на МТСП, евентуално писмото на НОИ. Благодаря предварително

Re: Въпрос по регистрация на ЕООД и осигуровки  (Re: мила)
От:John , 19.09.2008 17:35
Отговори Цитирай

Няма как да ти дам директни линкове. Виж файл uk40_04 от тук http://www.noi.bg/content/ukazania/2007/­uk_04.zip.

Писмото на МТСП е № 04-02-715 от 30.09.2004 г. Доколкото си спомням, навремето съм го пействал в одита. Мисля, че съм си го копирал от ЕПИ

Re: Въпрос по регистрация на ЕООД и осигуровки  (Re: мила)
От:MoRdoc , 19.09.2008 17:43
Отговори Цитирай

Благодаря отново.
Ето писмото на МТСП, намерих го при г-н Недев, +:

Възможност за работа по трудово правоотношение по време па ползване на платен отпуск за отглеждане на дете до навършване на 2-годишпата му възраст,

Писмо № 04-02-715 от 30.09.2004 г. на МТСП

В Кодекса на труда няма изрична забрана за работниците и служителите през периода. когато ползват платен годишен отпуск, да работят по трудово правоотношение при друг работодател. Не е предвидено също. че по време на ползване на отпуск по чл. 164. ал. 1 КТ. майките не могат да работят при друг работодател. Поради това би могло да се счита, че през време на ползване на този отпуск майките могат да сключват трудови договори е други работодатели, на пълно или непълно работно време. В тези случаи се счита, че това е един особен вид работа по външно съвместителство по чл. 111 КТ.

Съгласно чл. 111 КТ. в сила от 31.03.2001 г., работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване па работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение (външно съвместителство), освен ако не е уговорено друго в индивидуалния му трудов договор по основното му трудово правоотношение. Ако има такава уговорка в трудовия договор по основното трудово правоотношение, майката пе може ла започне работа по външно съвместителство при друг работодател, тъп като ще наруши условията па договора. Що се отнася до въпроса относно работа при "възложител", това означава, че това е работа но граждански договор. Кодексът на труда не предвижда ограничение по отношение възможността работник или служител да работи по трудово правоотношение и по граждански договори.

Прекратяването на отпуска за отглеждане на дете до навършване на 2-годишпата му възраст по чл. 164. ал. 1 КТ е уредено в чл. 46, ал. 6 и 7 от Наредба! а за работното време, почивките и отпуските, когато:

1. майката (осиновителката) е лишена от родителски права или нейните родителски права са 0|раничени по установен ред:

2. майката (осиновителката) даде съгласие отпускът да бъде ползван от някое от лицата по чл. 164. ал. 3 КТ.

Отпускът по чл. 164 КТ се прекратява и когато детето бъде дадено за осиновяване, бъде настанено в детско заведение или почине. От тези разпоредби следва, че извън изрично посочените случаи, работодателят няма право да прекратява ползването на отпуск по чл. 164. ал. 1 КТ.





ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ПРАВНА"

ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ И КРАТКОСРОЧНО ОСИГУРЯВАНЕ"

Изх.№91-01-272 от 23.11.2004 г. на НОИ

Във връзка с уеднаквяване на практиката за изплащане на обезщетение по чл. 53. ал. 1от КСО при ползване на отпуск за отглеждане на малко дете но чл. 1 64. ал. 1 от КТ в случаите, когато майката не е прехвърлила отпуска си по реда на чл. 164. ал. 3 от КТ и по време на ползването му започне работа при друг работодател, приложено Ви изпращаме становището на Министерство на труда и социалната политика.

Предвид действащото законодателство и становището на Министерство на труда и социалната политика даваме следните указания:

В случаите, когато майката ползва отпуск за отглеждане на малко дете по чл. 164. ал. 1от КТ и без да прекъсне неговото ползване, започне работа при друг работодател или възложител, обезщетението по чл. 53. ал. 1 от КСО следва да се изплаща в пълен размер до прекратяването или изтичането на отпуска за отглеждане на детето чрез работодателя, който го е разрешил.

При втория работодател на майката не следва да се изплаща обезщетението по чл, 54. ал. 1 от КСО. тъй като отпускът за отглеждане на малко дете в тези случаи не се счита за прекъснат

Re: Въпрос по регистрация на ЕООД и осигуровки  (Re: мила)
От:goldenvision , 09.03.2011 09:54
Отговори Цитирай

фирмена регистрация

Редактирано от администратора, 09.03.2011 09:54

Re: Въпрос по регистрация на ЕООД и осигуровки  (Re: мила)
От:катерина , 08.03.2011 22:21
Отговори Цитирай

Моля някой ако може да ми обясни ако не подновя земеделска регистрация сега март ще ми прекратят ли майчинството,което ми изтича юни


Тема (Re: мила):
Автор:

Мнение:
  
линк картинка Направи bold Направи italic Направи подчертано
помощ още икони



 

всички права запазени © 2006 pitam.info
всичко за фотографията