|
Здравейте,
За периода януари 2010 - юли 2010 имам единствено доходи от трудови правоотношения с един работодател в България. За този период съм бил местно физическо лице, чийто единствен доход е по трудов договор от един-единствен работодател.
От август 2010 до настоящия момент работя по трудово договор в страна от ЕС, т.е. "центърът на жизнените ми интереси" не се намира в България и вече не съм местно физическо лице.
Моля за вашите мнения относно необходимостта от подаване на Годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ.
|
Здравейте отново,
Искам да прецизирам въпроса си, защото изглгежда, че подаването на декларация по чл. 50 на ЗДДФЛ в моя случай е неизбежно.
Все пак не ми е ясно дали декларацията трябва да бъде образец 2001 или образец 2001а. Доколкото можах да разбера, според ЗДДФЛ, чл.50, ал.1, т.3 доходите ми от трудови правоотношения в чужбина не се разглеждат като доходи, които трябва да бъдат вписани в данъчната декларация обр. 2001а, приложение No.9. Ако съм разбрал правилно текста в ЗДДФЛ, то това обезсмисля използването (в моя случай) на образец 2001а, като трябва да подам образец 2000.
Но така ли е в действителност?!
|
Здравейте, искам отново да поставя въпроса си, защото така и не ми стана ясно дали според ЗДДФЛ, чл.50, ал.1, т.3 доходите ми от трудови правоотношения в чужбина се разглеждат като доходи, които трябва да бъдат вписани в годишната данъчна декларация чл. 50, обр. 2001а.
***
Чл. 50. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Местните физически
лица подават годишна данъчна декларация по образец за:
1. ...
2. ...
3. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) придобитите през годината от източник в чужбина доходи от дивиденти, ликвидационни дялове и доходи по чл. 38, ал. 8 (допълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване и от застраховки "Живот").
***
|
Здравейте,
По интуиция Ви съветвам да не подавате данъчна декларация. Тъй като въпросът Ви предизвика вниманието ми и през февруари, ще почета първо малко теория и тогава ще се опитам да се аргументирам.
|
И сега да се коригирам.
Разбирам, че се определяте като местно лице по ЗДДФЛ.
Оттук следва, че трябва да подадете ГДД за доходите от трудовото правоотношение в България на основание чл. 50 ал. 1 т. 1, тъй като не е налице условието за освобождаване от подаване в чл. 52 ал.1 т.1.
Доходите от договора в страната-членка на ЕС също подлежат на деклариране на основание чл. 50 ал. 3 - §1 т. 26 б. Е. Тези доходи не са от източник в България - не са описани в чл. 8, следователно са от източник в чужбина.
Много е важно да уточним за коя точно страна говорим, за да проверим какво предвижда съответната СИДДО.
Намерих ето това писмо на НАП http://www.vedomost.info/personalno-oblagane/521-personalno-oblagane-pisma-i-ukazaniya-na-nap/26795-danachno-tretirane-po-zddfl-na-mestno-fizichesko-litze-na-rbalgariya-za-dohodi-ot-trudovi-pravootnosheniya-za-polozhen-trud-v-balgariya-i-v-avstriya-prez-2010-g
Списък с методите за освобождаване от двойно данъчно облагане има на последната страница на образец 2001а, но е важно все пак да се прочете и СИДДО. На пръв поглед за всички държави членки на ЕС виждам, че има освобождаване с прогресия, което означава, че данък в България изобщо не се дължи.
Относно осигуровките - в писмото на НАП се отговаря за личе, което има две трудови правоотношения едновременно - и в Австрия и в България. Когато правоотношението е само едно, доколкото си спомням, лицето има право да избере къде да бъде осигурявано. Т.е. във Вашия случай, ако работодателя Ви осигурява в чуждата страна, не дължите осигуровки в България.
Или стигам до извода, че трябва да подадете декларация образец 2001а. Ако напишете в коя държава работите, можем да погледнем и СИДДО, за да се проверим кой метод се прилага и дали е необходимо да се представи удостоверение по чл. 50 ал. 5.
|
Здравейте 858,
Благодаря за предоставена от вас информация. В отговор на вашето запитване / работя в Германия, следователно като метод по СИДДО се прилага "освобождаване с проггресия".
И така, данъчната ми декларация вече е готова. В момента единствено се чудя дали да търся удостоверение от местната данъчна служба или да си го спестя, след като (доколкото разбрах от чл.50, ал.5) това не е задължително ...
Хубав ден!
|
http://www.tita.bg/page/152
Чл. 4 и чл. 14 - обърнете внимание на чл. 14 - в кои случаи не се допуска облагането да става в другата държава - в случая Германия, а трябва да стане в България. Т.е. какъв е статута на работодателя в Германия има значение, доколкото през 2010 година сте пребивавали в Германия по-малко от 183 дни.
чл. 22 ал. 2 - да, и според мен метода за доходите по чл. 14 е освобождаване с прогресия. В този случай не е необходимо удостоверение, съгласно ЗДДФЛ. Всъщност, при плосък данък върху доходите, освобождаване с прогресия = освобождаване.
По принцип на НАП се дава само задължителното за даване, ако не е възможно и това да не бъде дадено...
Още веднъж - добре прочетете СИДДО, уверете се, че отговаряте на условията за местно лице на България и че отговаряте на условията за освобождаване от облагане на доходите, които обсъдихме.
|
|
|