|
Здравейте,
имам малко магазинче за изработка на облекла по поръчка на клиента. Когато клиент си поръча облекло плаща авансово около 50% от сумата, а след като си получи дрехата - останалите 50 %. За авансовото плащане трябва ли да издавам касов бон?
Благодаря предварително.
|
да - на практика това е частично плащане, макар и авансово - трябва да пускате бон
|
А как ще докажа на данъчните че това е авансово плащане, а не приход. Клиентите ми са физически лица, а не фирми и фактури не издавам?
Благодаря за отговора.
|
ами издавайте и фактури - въпрос на организация на счетоводството)))
|
Позната картинка, елементарни неща не се познават, камо ли ако иде реч за малко по-засукани... Как да си обясня факта че значими фирми със счетоводители трябва да ги консултирам как да ми напишат фактура адресирана до моята фирма!?
|
Аз съм собственичка. Моята счетоводителка ми каза че трябва да се издава касов бон, но от счетоводството на мъжа ми твърдят обратното, че не трябвало защото клиентите са обикновени граждани, а не фирми и щяло да бъде приход. Проверявам защото счетоводителката ми е младо момиче и може да сгреши.
Благодаря ви че ми отговаряте. Все пак кой е прав?
|
Вашата счетоводителка е права..... най -общо казано вземеш ли парите на клиента ...трябва да издадеш касова бележка, а дали това е приход в момента на вземането си е съвсем отделен въпрос...
от счтетоводството на мъжа Ви са отговорили така, защото най-вероятно не са разбрали какво точно питате, или не сте уцелили момента.....
|
Само да добавя, че организацията може и да не е с фактури, защото наистина не е задължително издаването на такива на ФЛ нетърговци при продаожба на дребно. Най просто е да се маркират в отделен департамент на касовия апарат
|
към Таня това, че е младо момиче не означава, че е некомпетентна, Вие ако не и`вярвате защо не отидете при тези на мъжа Ви, те са по- възрастни , опитни и не чак толкова задълбочено четящи защо тормозите детето
|
16.07.2007
Ресторантьор в Хасково, който стопанисва две заведения в града, ще бъде глобен за осми пореден път за едно и също административно нарушение. Случаят е прецедент за Териториалната дирекция. Пред проверяващите от НАП-Хасково нарушителят обясни, че неведнъж е предупреждавал наетите от него сервитьорки за бъдат стриктни и да издават редовно касови бележки на клиентите си, но те не го правели.
Неспазването на Наредбата за регистриране и отчитане на приходите от продажби са наказва със санкция от 200 до 10 000 лева.
Магазин в Симеоновград заречатаха данъчните днес. Въпреки минималния размер на наложената глоба и предупрежденията за изтичащия срок за внасянето й, който е 10 дни от датата на влизане на заповедта в сила, собственикът на обект се укрива от органите по приходи и отказва да плати паричната санкция.
Магазинът предлага смесена стока домашни потреби и железария. Санкциониран е заради неиздаване на фискални бонове с минималния размер глоба по Закона за ДДС, а именно 200 лева. Днес инспектори по приходите, придружени от полиция, бяха принудени да запечатат обекта до издължаването на собственика му пред бюджета.
източник: Haskovo.info
|
Здравей,
Не съм съвсем сигурна дали трябва да се издава касов бон за авансово плащане. Авансовото плащане, поне според мен, не е продажба на стока или услуга. lansky, ако фирмата не е регистрирана по зддс, не би следвало да издава фактура при авансово плащане.
НАРЕДБА No Н-18
от 13 декември 2006 г.
ЗА РЕГИСТРИРАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА ПРОДАЖБИ В ТЪРГОВСКИТЕ ОБЕКТИ ЧРЕЗ ФИСКАЛНИ УСТРОЙСТВА
Чл.3. (1) Всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва по банков път.
|
Издаване на фактура
Чл. 113. (1) Всяко данъчно задължено лице - доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117.
(2) Фактурата се издава най-малко в два екземпляра - за доставчика и за получателя.
(3) Фактура може да не се издава:
1. за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице;
2. за доставки на финансови услуги по чл. 46;
3. за доставки на застрахователни услуги по чл. 47;
4. за продажби на самолетни билети;
5. при безвъзмездни доставки;
6. за доставки на услуги по глава осемнадесета;
7. (нова - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) за доставки, осъществени от нерегистрирани по закона физически лица, различни от еднолични търговци, когато за извършените от тях доставки:
а) се издава документ по реда на специален закон, или
б) се издава сметка за изплатени суми или документ по чл. 9 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, или
в) издаването на документ не е задължително съгласно Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
(4) Фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане - не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.
(5) Независимо от ал. 4 при вътреобщностна доставка, включително в случаите на авансово плащане, фактурата се издава задължително не по-късно от 15-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие по чл. 51, ал. 1.
(6) Когато издаването на фактура не е задължително, тя се издава по желание на доставчика или на получателя, като всяка страна е длъжна да окаже необходимото съдействие на другата страна за издаването.
(7) Доставчикът може да упълномощи писмено друго лице да издава фактури от негово име.
(8) Фактура не се издава в случаите по чл. 131, ал. 1.
(9) Данъчно задължените лица, които не са регистрирани по този закон или са регистрирани на основание чл. 99 и чл. 100, ал. 2, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури.
(10) Когато регистрирано лице извърши облагаема доставка, за която е получило авансово плащане преди датата на регистрацията си по този закон, лицето издава фактура, в която посочва цялата данъчна основа на доставката.
|
Добре, за фактурата разбрах, мерси. Но за касовия бон все още не разбирам. Защо се смята, че получаването на аванс е продажба?
ЗДДС
Чл.118. (1) Всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
(2) Фискалната касова бележка (фискалният бон) е хартиен документ, регистриращ продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с ...
|
сключва ли се сделка - ДА (с поръчката) и
имаме ли плащане по сделката - ДА (авансово 50%) (имаме ПЛАЩАНЕ по сделката)
това стига ли?
|
Дано да не съм досадна, но навсякъде в закона за ддс пишат " доставка или авансово плащане" - чл. 113 ал. 1 и 4, например. В чл.118, обаче, не са добавили авансовото плащане. Сключване на сделка равнозначно ли е на доставка по ЗДДС?
|
|
|