Изх. № 94-М-206
Дата: 25.07.2008 год.
Наредба Н-18/2006 год., чл. 4, т. 2.
Във връзка с писменото Ви запитване, заведено в Централно управление на Национална агенция за приходите с вх. № 94-М-206/14.07.2008 г., изразявам следното становище:
Съгласно изложената в писмото фактическа обстановка Вие, като земеделски производител, извършвате продажба на собствена зеленчукова продукция на открито от превозно средство на територията на стоково тържище „Пазар за плодове, зеленчуци и цветя" гр……….
Въпросът Ви като земеделски производител, реализиращ продукцията си за 2-3 часа седмично за период от 2-3 месеца в годината длъжен ли сте да закупите и използвате за регистрация на продажбите на продукцията си фискален касов апарат.
Съгласно чл.118, ал.1 от ЗДДС всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), независимо дали е поискан друг данъчен документ.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки се определят с Наредба № Н-18 на министъра на финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (обн. ДВ. бр. 106/2006 г., изм. бр.7/2007 г., бр.79/2007г.), издадена на основание чл. 118, ал. З от ЗДДС и чл. 9, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Съгласно чл. 3, ал.1 от Наредба № Н-18/2006 г. всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ, освен когато плащането се извършва по банков път.
По смисъла на § 1, т. 41 от Допълнителната разпоредба на ЗДДС "търговски обект" е всяко място, помещение или съоръжение (например: маси, сергии и други подобни) на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели (например: офис, жилище или други подобни), да е част от притежаван недвижим имот (например: гараж, мазе, стая или други подобни) или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.
Изключенията от задължението за регистриране на продажбите чрез ФУ са изброени в чл.4 и чл.5 от Наредба № Н-18/2006 г.
Съгласно чл. 4, т. 2 от Наредба № Н-18/2006 г. не съществува задължение за регистриране чрез ФУ на продажби на собствена и непреработена селскостопанска продукция, извършвани от физически лица, които не са търговци по смисъла на
Търговския закон, с изключение на продажби във или от търговски обекти в лицензираните стокови борси и тържища или закрити помещения, като магазин,
склад или други подобни.
Аналогична е разпоредбата на чл. 59, ал.2 от Закона за стоковите борси и тържищата (обн. ДВ. бр.93/1996г., посл. изм. бр.85/2006г.) съгласно която „за сключените на тържището сделки се издава фактура. В случаите на плащане в брой се издава и касова бележка от регистриран електронен касов апарат с фискална памет".
При условие, че реализираните от Вас продажби като земеделски производител на собствена зеленчукова продукция се извършват на територията на стоково тържище, Вие не попадате към изключенията по чл.4, т.2 от Наредба № Н-18/2006 г. и следователно сте задължен да регистрирате и отчитате продажбите си чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ, освен когато плащането се извършва по банков път.
|