публикуване на отчети
ВАЖНО: АНТИСПАМ ВЪПРОСЧЕ
Безработен с обезщетения-с процент в ООД
отпечатване на фактури - ценоразпис
Счетоводство на ресторант
 
Дървовиден изглед |  Плосък изглед Нова тема
Имуществена щета или пропусната полза?
От:vanessa72 , 04.12.2009 15:38
Отговори Цитирай

Моля, колегите да окажат взаимопомощ по следния казус:
Управител на ТД с над 50% държавно участие формира заплатата си съгласно ДУК.В договора са заложени механизмите за формиране на възнаграждението на управителя. Поради грешка и некомпетентност в счетов.отдел, неправилно са начислявали и изплащали сумите по месечното му възнаграждение.

При прекратяване на срока на действие на договора Управителя на ТД завежда граждански иск, за да му се преизчисли възнаграждението и да му се изплати разликата, с която той е бил ощетен. Иска му е свързан и с преизчисление на обезщетението за неползван отпуск, съобразно новия размер на възнаграждението.

Съдът присъжда в полза на ищеца дружеството да заплати исканите суми.

Въпросът ми е свързан със следното: Трябва ли лицето да посочи в ГДД полученото и присъдено вземане от съда и трябва ли то да бъде обложено с ДОД? Това дали е необлагаем доход, по силата на чл. 13, ал.12 от ЗДДФЛ или е облагаем доход по силата на чл.35, ал.1.


Re: Имуществена щета или пропусната полза?  (Re: vanessa72)
От:John , 05.12.2009 18:48
Отговори Цитирай

Първо, 13 ЗДДФЛ има само четири алинеи! Второ, ако става въпрос за точките от ал. 1, то имуществени вреди е т. 13. Трето, какво общо има задължение, свързано с трудовото правоотношение на лицето с цитираните разпоредби на ЗДДФЛ. Това си е чист облагаем доход от ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ по трудово правоотношение и би следвало самият платец на присъдените суми да го удържи при изплащането му (барабар с осигурителните вноски за сметка на лицето).

Редактирано от автора, 05.12.2009 18:48

Re: Имуществена щета или пропусната полза?  (Re: vanessa72)
От:vanessa72 , 07.12.2009 14:52
Отговори Цитирай

Тук трявба да уточна някой подробности:
Понастоящем Управителя на ТД упражнява свободна професия, като самоосигуряващо се лице.
Съдът присъжда в полза на ищеца дружеството да заплати исканите суми „за неизплатено дължимо възнаграждение, съгласно ДУК” и „неизплатено възнаграждение за, неползван полагащ се платен отпуск, съгласно ДУК” за 2004 г. Трябва да се разбира че става дума за два отделни иска.
Въпросът ми е свързан със следното:
1. Към коя от хипотезите на чл.13, ал.1,т.13 или др. на ЗДДФЛ се отнася конкретният случай и дали е необлагаем („имуществена вреда” или др.?) или е облагаем доход по силата на чл.35, ал.1 („пропуснати ползи или неустойки, с такъв характер”)?
2. Трябва ли лицето да посочи в ГДД присъденото и получено вземане от съда и трябва ли то да бъде обложено с ДОД?
3. Ако „ДА”, евентуално кой и кога, е длъжен, да начисли и внесе данъчното задължение, впредвид и приравняването на ДУК, към трудовите правоотношения:
- Платецът (ТД), съгласно чл. 49, ал.1 на ЗДДФЛ или
- Лицето, придобило дохода (Бившият управител), съгласно чл.38, ал.1

Re: Имуществена щета или пропусната полза?  (Re: vanessa72)
От:John , 08.12.2009 19:31
Отговори Цитирай

vanessa72, оставам с впечатлението, че не можете да четете. Какви имуществени щети, какви пропуснати ползи и неустойки? Това е неизплатено възнаграждение. И след като го изплащате тази година, облагането му с данък е по реда на 24 и 25 ЗДДФЛ. Като включително (ако доплащането за съответните месеци не надвишава максималния осигурителен доход за годината, за която се отнася неизплатеното дължимо възнаграждение) се дължат и осигурителни вноски от възложителя и изпълнителя в размера, определен за съответната година. Само в/у възнаграждението за неизползвания платен отпуск ще се удържи единствено данък.


Тема (Re: vanessa72):
Автор:

Мнение:
  
линк картинка Направи bold Направи italic Направи подчертано
помощ още икони



 

всички права запазени © 2006 pitam.info
всичко за фотографията