публикуване на отчети
ВАЖНО: АНТИСПАМ ВЪПРОСЧЕ
Безработен с обезщетения-с процент в ООД
отпечатване на фактури - ценоразпис
Счетоводство на ресторант
 
Дървовиден изглед |  Плосък изглед Нова тема
Пропусната фактура в дневника
От:Васил , 10.11.2010 09:32
Отговори Цитирай

Пропуснал съм да включа фактура в дневника за продажбите за юни. Фактурата е за застрахователни услуги - такава е дейността на фирмата. Поради предмета на дейност не се начислява ДДС за продажби и не се ползва данъчен кредит, т.е. няма промяна в данъка. Каква е санкцията, ако включа фактурата в дневника за октомври? Как е по-добре - да я включа ли в октомври или не?

Re: Пропусната фактура в дневника  (Re: Васил)
От:858 , 21.11.2010 19:44
Отговори Цитирай

С известно закъснение - според мен отговорът на твоя въпрос е в чл. 126 от ЗДДС. Съгласно алинея 3 т. 1 би трябвало да включиш документа в дневника за продажби за месеца,през който е открит пропуска.
Интересното е, че ако документа беше включен в дневника за периода, през който е издаден, но, например вместо 100,20лв е била въведена стойност 100,00лв, корекцията на стойността се извършва по реда на т.2 - грешката се изправя по по-сложна процедура.

Относно санкциите - виж чл. 182 от ЗДДС. Санкция се предвижда само, ако пропуска води до неначисляване на данък (и според мен тази санкция би трябвало да се отнася и прилага в случаи на осъзнато и нарочно неначисляване на данък). В твоя случай не би трябвало да се налага санкция, защото неотразяването на фактурата не е довело до намаляване на дължимия данък.

Чл. 126. (1) Допуснати грешки в подадени декларации по чл. 125, ал. 1 и 2 вследствие на неотразени или неправилно отразени документи в отчетните регистри по чл. 124 се коригират по реда на ал. 2 и 3.
(2) Грешките, установени до изтичането на срока за подаване на справка-декларацията, се поправят, като лицето извърши необходимите корекции и подаде отново декларациите по чл. 125, ал. 1 и 2 и отчетните регистри по чл. 124.
(3) Извън случаите по ал. 2 грешките се поправят, като:
1. лицето извърши необходимите корекции в данъчния период, през който грешката е установена, и включи неотразения документ в съответния отчетен регистър за същия данъчен период - при неотразени в отчетните регистри по чл. 124 документи;
2. лицето писмено уведоми компетентния орган по приходите, който предприема действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период - при неправилно отразени в отчетните регистри документи.


Чл. 182. (1) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) Регистрирано лице, което не издаде данъчен документ или не отрази издадения или получения данъчен документ в отчетните регистри за съответния данъчен период, което води до определяне на данъка в по-малък размер, се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в размер на определения в по-малък размер данък, но не по-малко от 1000 лв.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) При нарушение по ал. 1, когато регистрираното лице е издало или отразило данъчния документ в периода, следващ данъчния период, в който документът е следвало да бъде издаден или отразен, глобата, съответно имуществената санкция е в размер 25 на сто от определения в по-малък размер данък, но не по-малко от 250 лв.


Тема (Re: Васил):
Автор:

Мнение:
  
линк картинка Направи bold Направи italic Направи подчертано
помощ още икони



 

всички права запазени © 2006 pitam.info
всичко за фотографията