публикуване на отчети
ВАЖНО: АНТИСПАМ ВЪПРОСЧЕ
Безработен с обезщетения-с процент в ООД
отпечатване на фактури - ценоразпис
Счетоводство на ресторант
 
Дървовиден изглед |  Плосък изглед Нова тема
СЧЕТОВОДСТВО НА заложна къща
От:eni , 14.01.2008 09:15
Отговори Цитирай

Какви счетоводни операции се взимат при заложни къщи? Правилни ли са следните?
При даване на пари
Дт3048 Стоки на отговорно пазене
Кт501Каса
При връщане на парите
Дт 501Каса
Кт 3048 Стоки на отг.пазан
Кт Приходи от лихви.
При невръщане на парите
Дт 304Стоки
Кт3048 Стоки на отг. пазене
При продажба на стоките е ясно.
Има ли нещо особено в данъчните режими ДДС да речем?

Re: СЧЕТОВОДСТВО НА заложна къща  (Re: eni)
От:MoRdoc , 14.01.2008 13:18
Отговори Цитирай

ВЪПРОС:
Във връзка с приложението на Наредба № 4 от 16.02.1999г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти моля да ни отговорите на следните въпроси:
1. Как трябва да се регистрират сделките в заложна къща?Необходимо ли е продажбите на заложни вещи след изтичане на определен срок, да се регистрират като отделна група?
2. Как се определя облагаемият оборот по смисъла на ЗДДС при тези сделки?
ОТГОВОР:
По въпрос № 1Съгласно чл. 102 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки в търговски обект чрез издаване на касова бележка от фискално устройство по реда на Наредба № 4 на министъра на финансите от 1999г. (обн.ДВ, бр.16/1999г., изм., бр.55/1999г., изм. и доп., бр.113/1999г. и бр.4/2000г., доп., бр.16/2000г.). По смисъла на ЗДДС доставка е прехвърлянето на собственост върху стока или други вещни права върху стока, извършването на услуга, когато се извършват срещу насрещна престация на основание на сключена сделка или с цел такава да се сключи.Разпоредбата на чл.23 от Наредба № 4/1999г. задължава всяко лице работещо с фискално устройство да издава фискална касова бележка за всяка извършена от него продажба на стока и услуга, за която заплащането не се извършва по банков път, независимо от документирането с първичен счетоводен документ. Фискалната касова бележка се издава на стойност равна на платената от клиента сума и трябва да съдържа наименование, цена, количество на закупената стока или извършената услуга. В Наредба № 4/1999г. съществува задължение за регистриране на продажбите в отделни данъчни групи. Съгласно чл.24 на Наредба № 4/1999г. всяка стока и услуга се програмира и регистрира по принадлежност към съответна данъчна група според вида на стоката и услугата съгласно ЗДДС, както следва:1. група "А" - за стоки и услуги, продажбите на които не се облагат с данък върху добавената стойност;2. група "Б" - за стоки и услуги, продажбите на които се облагат с данък върху добавената стойност;Регистрирането по посочените данъчни групи е задължително за всички продажби независимо от това, дали продажбите се извършват от лице, което е регистрирано или не по ЗДДС. По въпрос № 2Съгласно чл.108, ал.2 от ЗДДС облагаем оборот по смисъла на ЗДДС е сумата от данъчните основи на извършените от лицето облагаеми доставки с изключение на облагаемите със ставка нула. Във Вашия случай облагаемият оборот се определя по реда на глава деветнадесета от ЗДДС.
Учредяването на залог върху вещ за обезпечаване на вземане, не се разглежда като доставка на стока по смисъла на ЗДДС, защото не е налице прехвърляне на собственост върху стока или други вещни права върху стока, което е задължително условие по чл.6 от закона.
Продажбата на вещи, които са станали собственост на заложна къща, в резултат на не погасяване на обезпечено вземане от страна на залогодателя, следва да бъде разглеждано като облагаема доставка за залогодържателя на веща на основание чл.32 от ЗДДС. На основание чл.25, ал.3 от ЗДДС данъкът по този закон става изискуем за облагаемите доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли на датата на възникване на данъчното събитие в описания случай, поради отлагателното условие относно прехвърлянето на собствеността, датата на възникване на данъчното събитие се определя съгласно чл.26, т.1 от ЗДДС.

Отпускането на кредит срещу насрещна престация (лихва), както и управлението на кредита от лицето, което го е отпуснало е определено в ЗДДС като финансова услуга -освободена доставка - чл.36 от ЗДДС.
Лихвата, която заложната къща получава също следва да се разглежда като освободена доставка на същото основание.

Re: Re: СЧЕТОВОДСТВО НА заложна къща  (Re: MoRdoc)
От:Janiii , 28.07.2009 16:20
Отговори Цитирай

Здравейте!!
Искам да попитам относно тази Наредба за дейността на заложните къщи някой правил ли е промени свързани с нея?


Тема (Re: eni):
Автор:

Мнение:
  
линк картинка Направи bold Направи italic Направи подчертано
помощ още икони



 

всички права запазени © 2006 pitam.info
всичко за фотографията