|
Моля да ми кажете как става прехвърлянето на майчинството ми върху майка ми,която е пенсионерка,но ще бъде назначена на трудов договор един месец преди аз да се върна на работа.Какви документи трябва да се попълнят и какви осигуровки ще се плащат за майка ми,ако е на половин работен ден и на 120 лева заплата?
|
На майка ви ще се плащат осигуровки ,като за работник непенсионер.
Документите за прехвърляне на майчинството са справка от вашето предприятие и декларация от вас за прехвърлянето на майчинството също в два екземпляра,по един за вас и за майка ви.Останалото счетоводителките на фирмите би трябвало да го знаят.
|
Таня,много благодаря,а знаеш ли какво рискувам ако си остана в отпуска по майчинство към старата фирма и започна да се самоосигурявам и работя в същото време?Така ме посъветва една счетоводителка,но не разбрах точно това разрешено ли е и ако не,какво рискувам?
|
Нищо не губиш,разрешено е да се работи по време на майчинство.
|
То, че е разрешено да се работи по време на майчинството е така. Но се губи 50% от сумата на майчинството.
|
"gasho" не е точно така (това е вярно само ако започне работа при работодателя който е разрешил отпуска) при положение че работничката ще започне работи на друго място а не при работодателя от който взима обезщетението. „tania_gan” е права, че ако започне работа при друг работодател майката ще взима пълния размер на обезщетението от първия работодател (ако не прекъсне неговото ползване, и започне работа при друг работодател, обезщетението следва да се изплаща в пълен размер до прекратяването или изтичането на отпуска за отглеждане на детето чрез първия работодател (който го е разрешил).
|
И кой ще и гледа детето? Ти ли? Може и да не съм прав, може и да има вратичка ...
Лицето ползва отпуск за отглеждане на дете сгласно чл.164 от КТ. Та то ползва този си отпуск след като има тр.д-р с първият си рабодател за пълно работно време т.е. за 8 р.часа. И сега на какъв трудов договор ще го назначите? И дали първият работодател е съгласен лицето да работи по-допълнителен трудов договор?
Редактирано от автора, 08.05.2008 20:38
|
Ами моята логика е-както може да работи човек на 2 трудови договора,така и тук-от едното място взимам отпуска по майчинство,а на другото място си се самоосигурявам и работя,къде има противоречие?
А детето ще го гледа майка ми,която сега е пенсионерка,иначе трябва да сключи и тя трудов договор и да си плаща всички осигуровки за нейна сметка.
|
Това за осигуряването, като самоосигуряващо се лице, наистина е вариянт. Можеш разбира се, стига парите, които изкарваш да си заслужават. И освен това може да продължиш да работиш при старият си работодател на пълен работен ден.
Е, тогава какво са за теб някакви си 50% от обезщетението за майчинство?
|
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ “ПРАВНА”
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ ”ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ И КРАТКОСРОЧНО ОСИГУРЯВЯНЕ”
Изх. № 91-01-272/23.11.2004 г. на НОИ
Във връзка с уеднаквяване на практиката за изплащане на обезщетение по чл. 53, ал. 1 от КСО при ползване на отпуск за отглеждане на малко дете по чл. 164, ал. 1 от КТ в случаите, когато майката не е прехвърлила отпуска си по реда на чл. 164, ал. 3 от КТ и по време на ползването му започне работа при друг работодател, приложено Ви изпращаме становишето на Министерство на труда и социалната политика.
Предвид действащото законодателство и становището на Министерство на труда и социалната политика даваме следните указания:
В случаите, когато майката ползва отпуск за отглеждане на малко дете по чл. 164, ал. 1 от КТ и без да прекъсне неговото ползване, започне работа при друг работодател или възложител, обезщетението по чл. 53, ал. 1 от КСО следва да се изплаща в пълен размер до прекратяването или изтичането на отпуска за отглеждане на детето чрез работодателя, който го е разрешил.
При втория работодател на майката не следва да се изплаща обезщетението по чл. 54, ал. 1 от КСО, тъй като отпускът за отглеждане на малко дете в тези случаи не се счита за прекъснат
|
Човек освен това може да работи на колкото си иска трудови договори стига да не превишава 12 часовият работен ден, който е разрешен от КТ.
|
Това добре ми го постна. Въпреки, че се изказах по-горе против ... явно сте прави. Наистина има вратичка. Ех, защо не съм майка
Но това становище според мен нарушава други членове от Кодекса на труда.
|
Ето и още едно в тази насока.
Възможност за работа по трудово правоотношение по време па ползване на платен отпуск за майчинство
Автор МТСП, НОИ
02 Ноември 2007
Възможност за работа по трудово правоотношение по време па ползване на платен отпуск за отглеждане на дете до навършване на 2-годишпата му възраст,
Писмо № 04-02-715 от 30.09.2004 г. на МТСП
В Кодекса на труда няма изрична забрана за работниците и служителите през периода. когато ползват платен годишен отпуск, да работят по трудово правоотношение при друг работодател. Не е предвидено също. че по време на ползване на отпуск по чл. 164. ал. 1 КТ. майките не могат да работят при друг работодател. Поради това би могло да се счита, че през време на ползване на този отпуск майките могат да сключват трудови договори е други работодатели, на пълно или непълно работно време. В тези случаи се счита, че това е един особен вид работа по външно съвместителство по чл. 111 КТ.
Съгласно чл. 111 КТ. в сила от 31.03.2001 г., работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване па работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение (външно съвместителство), освен ако не е уговорено друго в индивидуалния му трудов договор по основното му трудово правоотношение. Ако има такава уговорка в трудовия договор по основното трудово правоотношение, майката не може да започне работа по външно съвместителство при друг работодател, тъй като ще наруши условията по договора. Що се отнася до въпроса относно работа при "възложител", това означава, че това е работа по граждански договор. Кодексът на труда не предвижда ограничение по отношение възможността работник или служител да работи по трудово правоотношение и по граждански договори.
|
Разби ме. Предавам се...
|
Все пак имах полза от участието си
|
|
|