|
Моля ви за отговор,
РЗ за м. Март / нямам аванс/, изплатена на 15 Април, през кой месец трябва да начисля???
Едни казват начисляване на 31.Март, изплащане на 15.Април, а според други колеги, датата на изплащане трябва да е дата и на начисляването, т.е. на 15.Април в моя случай.
Тогава за м. Декември, като плащам м. Януари, няма ли да начисля разходи за РЗ за м. Декември??
|
Начисленията се правят в текущия месец в случая 31 март. Изплащането става в следващия месец след като са внесени осигуровките и са подадени декл 6, 15 дата е удобна, много колеги практикуват така. И така трябва да бъде, иначе много салда много нещо достатъчно ни е сложен занаята, да не си го усложняваме сами!!!!
|
Аха ,начисли на 31.03 и ако не си подала декларациите до края на месеца,ще видиш какво ще ти се случи.
|
Този филм на ужасите го гледахме отдавна.
Нали излезе някакво тълкувание или становище, че специално в този случай за начисление се счита не осчетоводяването на разхода, а изчислението на заплатите? Т.е. разхода се осчетоводява в март, осигуровки, данъци и заплати се плащат и декларации се подават през април.
Ако, обаче, осигуровките и заплатите не са изплатени и през април, трябва до края на април да се подадат и да се платят осигуровките.
|
Сроковете за внасяне на осигурителните вноски се определят от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Този кодекс не третира счетоводни въпроси, както и не отменя изискването на Закона за счетоводството (ЗСч) за спазване на принципа на текущо начисляване.
Счетоводното начисляване е равнозначно на осчетоводяване. То се извършва технически но се отразява в счетоводните регистри за месеца, през който е положен трудът.
Разпоредбата на чл. 7, ал. 3 от КСО следва да се прилага, като се прави разлика между "месеца, за който са начислени", и "месеца, през който са начислени" възнагражденията и свързаните с тях задължителни осигурителни вноски.
Почти всички предпирятия-осигурители изготвят разчетно-платежните си ведомости през месеца, следващ месеца, за който е положен трудът, въз основа на присъствени регистри, протоколи за извършена работа и други.
Във връзка с разпоредбата на чл. 7, ал. 3 от КСО,
осигурителните вноски са дължими до края на месеца, през който е направено начисляването. Дължимите осигурителни вноски и вноските за фонд "ГВРС", отнасящи се за месеца, в който е положен трудът, следва да се внесат до края на месеца, следващ този месец.
Например: за положения през месец януари 2008 г. труд ще изготвите разчетно-платежна ведомост за м. януари. Техническата обработка и начисляването на заплатите, т.е. изготвянето на разчетно-платежната ведомост, ще извършите през м. февруари 2008 г. В счетоводните регистри ще отразите възникналите задължения за работна заплата и осигуровки, както и удръжките през м.януари 2008 г. с дата 31.01.2008 г. Осигуровките и удържания данък доход ще внесете през февруари 2008 г.#
Така че 858,вие сте в грешка и ако правите начисляването с дата 31.03,то на същата дата трябва да подадете и Д1 и Д6.
|
ще стигнем до врътката - СЧЕТОВОДНО начисляване и начисляване по КТ...
не знам защо обръщате внимание на такива неща... от нещо недоклатено в законите - си образувате нерви вместо да си карате по логика
|
Лански, каква е вашата логика???
Моля, обяснето го и вие с първият пример
|
какво има да се коментира - то в ЗКПО е от ясно по ясно написано
Разходи, представляващи доходи на местни физически лица
Чл. 42. (1) Разходите на данъчно задължени лица, представляващи доходи на местни физически лица по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, които не са изплатени към 31 декември на текущата година, не се признават за данъчни цели в годината на счетоводното им отчитане.
(2) Алинея 1 не се прилага за разходите, представляващи:
1. основно или допълнително трудово възнаграждение, определено с нормативен акт;
2. доходи на еднолични търговци.
(3) Непризнатите разходи по ал. 1 се признават за данъчни цели в годината, през която доходът е изплатен, до размера на изплатения доход.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г.) При определяне на данъчния финансов резултат счетоводният финансов резултат се намалява със счетоводните приходи, съответно със сумата, с която са намалени счетоводните разходи, отчетени по повод на задължения за неизплатени доходи по ал. 1.
(5) (Нова - ДВ, бр. 110 от 2007 г.) Разходите за задължителни осигурителни вноски, свързани с непризнатите разходи по ал. 1, не се признават за данъчни цели в годината на счетоводното им отчитане, когато задължителните осигурителни вноски не са внесени към 31 декември на текущата година.
(6) (Нова - ДВ, бр. 110 от 2007 г.) Непризнатите разходи по ал. 5 се признават за данъчни цели в годината, през която съответните задължителни осигурителни вноски са внесени, до размера на внесените осигурителни вноски. При определяне на данъчния финансов резултат счетоводният финансов резултат се намалява със счетоводните приходи, съответно със сумата, с която са намалени счетоводните разходи, отчетени по повод на задължения по ал. 5.
(7) (Нова - ДВ, бр. 110 от 2007 г.) Алинеи 1 и 5 не се прилагат за доходи и задължителни осигурителни вноски, свързани с тях, отчитането на които не води до намаляване на счетоводния финансов резултат за годината на счетоводното им отчитане.
(8) (Нова - ДВ, бр. 110 от 2007 г.) Не се признават за данъчни цели разходите, дължащи се на доходи и задължителни осигурителни вноски по ал. 1 и 5, водещи до намаляване на счетоводния финансов резултат, в година, различна от годината на счетоводното отчитане на доходите и осигуровките, когато те не са платени към 31 декември на годината, в която е намален счетоводният финансов резултат. В тези случаи съответно се прилагат ал. 3 и 6.
(9) (Нова - ДВ, бр. 110 от 2007 г.) Алинеи 1 - 8 не се прилагат за доходите и осигуровките, свързани с тях, които съгласно счетоводното законодателство са капитализирани като част от стойността на данъчен амортизируем актив.
|
КОЛЕЖКАТА ТАНЯ Е ПРАВА.ДАНЪЧНИТЕ ПРАВЯТ ЯКО АКТОВЕ ЗА НАЧИСЛЕНИ ЗАПРАТИ ПРЕЗ М.03.2008 А ИЗПЛАТЕНИ И НАЧИСЛЕНИ ПРЕЗ МЕСЕЦ АПРИЛ.БИХТЕ ЛИ МИ ОТГОВОРИЛИ КАК АКО В РАЗПЛАЩАТЕРНАТА ВЕДОМОСТ ИМАТЕ ДАТА ЗА НАЧИСЛЯВАНЕ 05.04.2008 КАК В СЧЕТОВОСТВОТО ЩЕ ИМАТЕ ДАТА НА ОСЧЕТОВОДЯВАНЕ 31.03.2008
|
Цитат VALI написа: БИХТЕ ЛИ МИ ОТГОВОРИЛИ КАК АКО В РАЗПЛАЩАТЕРНАТА ВЕДОМОСТ ИМАТЕ ДАТА ЗА НАЧИСЛЯВАНЕ 05.04.2008 КАК В СЧЕТОВОСТВОТО ЩЕ ИМАТЕ ДАТА НА ОСЧЕТОВОДЯВАНЕ 31.03.2008
на база приблизителна оценка нещо против???
|
може ли и аз да се намеся, с един неуместен въпрос
Допуска ли нормативната ни уредба, заплатите да се начисляват /начисляват по смисъла на КСО имам предвид, а не като счетоводни операции/ веднъж на три месеца или веднъж на шест месеца примерно или да речем само веднъж в годината? Къде точно нормативно ни е вменено да ги начисляваме всеки месец?
|
КТ - 242, 269 (1), 270 (2). И за да пресека безсмислени упражнения върху думите "доколкото не е уговорено друго" в 270 (2) ще поясня, че те се отнасят единствено и само към другото словосъчетание "на два пъти". Аргумент за това е 245 КТ.
|
А бихте ли ми обяснили как осчетоводявате движението по банковата сметка на 31 март, след като банката печата извлеченията най-рано на следващия работен ден? Или как осчетоводявате задължението за ддс по сд за март, след като я изготвяте и предавате през април? А как осчетоводявате задължението за годишен корпоративен данък ако сте подали ГДД на 20 март следващата година?
По същия начин осчетоводяваме разхода за заплати в месец март - обикновено с последната дата на месеца, макар че сме ги изчислили по-късно.
|
майкомила!
не знаех, че е толкова сложно да се плащат заплати!
а как ли го правят в цивилизования свят, след като седмичната заплата ти я дават петък следобед...
|
|
|