Не мога да бъда категоричен, но нямам възможност в момента да правя справка.
Ето малко от закона за ЗО
2) (Нова - ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Не са задължително осигурени в НЗОК лицата, които съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава членка.
Чл. 40а. (Нов - ДВ, бр. 111 от 2004 г., в сила от 21.12.2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Българските граждани, включително тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление до Националната агенция за приходите.
(2) Здравноосигурителните права на лицата по ал. 1 след завръщането им в страната се възстановяват след изтичане на 6 последователни месеца, през които лицето е осигурявано по реда на чл. 40.
(3) Извън случаите по ал. 2, здравноосигурителните права на лицата по ал. 1 след завръщането им в страната могат да се възстановят след еднократно заплащане на сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски, определени по реда на чл. 29, ал. 3 върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване към момента на внасянето на вноските.
(4) Сумите по ал. 3 се внасят по реда на чл. 41.
(5) До възстановяване на осигурителните права лицата по ал. 1 заплащат стойността на оказаната им в страната медицинска помощ на изпълнителите.
Това е за българските граждани. В същото време вече гражданите на ЕС ползват права за мед. помощ в България.
Ето малко от едно писмо на НЗОК:
Във връзка с изпълнение на поетите ангажименти по прилагане на Регламенти 1408/71 и 574/72, осигуряващи правото на гражданите от ЕС да получават мед. помощ, при упражняване правото за свободно движениев рамките на ЕС, НЗОК е определена за компетентгната институция във връзка с прилагането на регламентите. *********************
Чуждестр. граждани удостоверяват правата си за получаване на медицинска помощ и лек. за дом. лечение, като осигурени по бълг. законодателство, със съотв. документ издаден от друга държава - член на ЕС или съгласно двустранни спогодби*******************
........при представяне на следните документи:
1. Удостоверителен документ:
Европейска здравноосигурителна карта
*************************************************
Не съм компетентен да дам отговор, но си задавам въпроса:
Защо след като лицето е законно пребиваващо в ЕС и е редовно здравно осигурено в друга държава от съюза, да не може да се ползва със същите права?
Не знам, може и да може, макар че нещо не ми се вярва, а може би не Не съм задълбавал в тази материя
|