От никога. Просто няма такава постановка. Постановките за заверка на ОС са в чл. 7 на наредбата за самоосигуряващите се:
Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2003 г., изм. и доп., бр. 1 от 2006 г., изм., бр. 15 от 2007 г.) (1) Териториалните поделения на НОИ издават осигурителни книжки, в които се вписват осигурителният стаж, осигурителният доход, направените осигурителни вноски и изплатените парични обезщетения и помощи на:
1. (изм., - ДВ, бр. 17 от 2008 г., в сила от 1.01.2008 г.) лицата по чл. 4, ал. 1, т. 5 и 7 ал. 3, т. 1 - 6 и ал. 7 от Кодекса за социално осигуряване ;
2. работници или служители, наети по трудов договор от осигурители, които не са еднолични търговци или юридически лица;
3. лицата - членове на управителни или контролни органи на юридически лица, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел , и на партии.
(2) Осигурителните книжки се издават по искане на лицето, подлежащо на осигуряване, а в случаите по ал. 1, т. 2 - по искане на осигурителя.
(3) Осигурителите вписват в осигурителните книжки периодите, през които лицата са подлежали на осигуряване.
(4) Осигурителните книжки се заверяват от длъжностно лице на териториалното поделение на НОИ при прекратяване на осигуряването или по искане на осигуреното лице за всяка календарна година до изтичане на следващата година.
(5) Осигурителните книжки на самоосигуряващите се лица се заверяват, при условие че са внесени осигурителните вноски по чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване.
А в смущаващия те отговор е направено късо съединение м/у ал. 4 и ал. 5.
Лице, което не е самоосигуряващо се, не прави годишно изравняване и няма основание НОИ да му търси ГДД. Търсят ГДД, и по-точно - справката за окончателния размер, само за самоосигуряващи се.