РАЗЯСНЕНИЕ № 2-2223 от 19.08.2008 г. относно осигуряване на съдружник в търговско дружество, който е едновременно управител по съдебно решение и има сключен трудов договор с дружеството на друга длъжност, несвързана с управленски функции
НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
чл. 4 КСО
Отправили сте писмено запитване до Териториална дирекция на Националната агенция за приходите (НАП) - гр. ..........., препратено по компетентност в Дирекция "Обжалване и управление на изпълнението" - .............., заведено в регистъра с вх. №.
От изложената в писмото Ви фактическа обстановка става ясно, че в "..........." ООД, гр. ......... управителят по съдебно решение има сключен трудов договор с дружеството на длъжност "Специалист маркетинг и продажби" и получава възнаграждение за това. Същевременно той изпълнява и управленските си функции, без да получава възнаграждение. В тази връзка поставяте въпроса: как следва да се осигурява това лице - като самоосигуряващо се, по трудовия договор или и на двете основания?
С оглед на действащата нормативна база, изразявам следното принципно становище:
С договорът за управление и контрол се предава управлението на едно предприятие като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, а управителя се задължава срещу определено възнаграждение да постигне определени резултати в определен срок. Такъв договор се смята за сключен и само по силата на съдебно решение, в което съответното лице е посочено като управител - срещу заплащане на възнаграждение.
На основание чл. 4, ал. 1, т. 7 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества подлежат на осигуряване за всички осигурени социални рискове. Съгласно чл. 6, ал. 3 от КСО осигурителните вноски се дължат върху получените, или начислените, но неизплатени брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход.
Когато функциите по управление и контрол се осъществяват от съдружник в търговското дружество или собственик на ЕООД без възнаграждение (изплатено или начислено), осигуряването се осъществява по реда на чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО, т.е. като самоосигуряващо се лице. В тези случаи достатъчно условие, за да възникне задължение за осигуряване, е упражняването на трудова дейност по управление и контрол. Задължението за осигуряване възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или възобновяване - чл. 1, ал. 1 от Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ). Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установява с декларация, подадена до компетентната териториална дирекция на НАП в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството (чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧ). Осигурителните вноски са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на ДОО. Лицата определят и окончателен размер на месечния осигурителен доход за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година, въз основа на доходите, декларирани в справката към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица - чл. 6, ал. 8 от КСО.
Ако съдружниците в търговските дружества имат сключени трудови договори с дружествата, те подлежат на осигуряване за всички осигурени социални рискове върху полученото трудово възнаграждение. В случай, че съдружниците упражняват трудова дейност в търговските дружества извън работата си по трудовото правоотношение, например като самоосигуряващи се лица, осигуряването се извършва едновременно и на двете основания, тъй като съгласно чл. 6, ал. 10 от КСО, за лицата, получаващи доходи от дейности на различни основания по чл. 4 от КСО, осигурителните вноски, се внасят върху сбора от осигурителните им доходи при спазване на определената в нормата поредност.
|