Случаите, в които лицата са длъжни да се осигуряват или да бъдат осигурявани са определени, осигуряване по желание или по избор не съществува в България.
Ако уточните каква дейност и под каква форма извършва това лице, можем да помогнем с изчисляване на осигуровките.
Здравейте, ситуацията е следната - от 01 декември сключих договор с чуждестранна фирма от страна-членка, да изпълнявам функцията на търговски представител. Фирмата не е регистрирана в БГ. Имам договор /споразумение/ с тях. На практика няма как те да ми плащат вноските, тъй като не са регистрирани по БУЛСТАТ, а се споразумяхме да не ми ги плащат в тяхната страна. Какво да направя - да се регистрирам аз по БУЛСТАТ и да съм самоосигуряващ се? И ако е така, аз ли избирам осигурителния си доход или зависи от договора ми? Или да намеря да ме осигурава БГ фирма?
Благодаря
И добре сте се споразумяли! "И вълкът сит, и агнето цяло." Само че в случая двете удовлетворени действащи лица са обединени като двуликия Янус в образа на фирмата, а за gugi остава нещо по средата.
Ако уточните каква дейност и под каква форма извършва това лице, можем да помогнем с изчисляване на осигуровките.
Може ли и на мен?!
Преводач съм на граждански договор; попълних тази година декларация за самоосигуряващо се лице. Освен това съм и студент (т.е. университета ме осигурява здравно, ако това има някакво значение...) Просто не ми е ясно какво следва да направя оттук нататък...
Видях процентите на предната страница и се ужасих, наистина ли са такива гигантски осигуровките!!
Re: Re: Регистрация самоосигуряващо се лице? (Re: Anna Molly)
От:858 ,
27.02.2009 13:56
858, но аз на практика не съм се регистирала... май просто декларирах нещо, което сама не рабирам и което, изглежда, не е вярно.
Мислех, че това, което подписвам е, че от фирмата не ме осигуряват, за да мога да си получавам цялата сума.
Наистина не знам как бих могла да се отрегистрирам :(
Помощ!Прегледах доста форуми, но не намерих отговор за своя проблем - учител, който работи при основния си работодател и на граждански договор, сключен на база защитен в министерството проект за работа с изоставащи деца. По указание на органа, който ни оказва административен мониторинг, в проекта са конкретизирани сумите 1000 лв. за заплащане труда на учителя и 150 лв. за канцеларски материали. Гражданският договор е сключен върху сумата 1000 лв. Сега ситуацията е патова - искат да ме принудят да се регистрирам като самоосигуряващо се лице, защото от средствата по проекта няма сума, която да покрие разхода на работодателя за осигуровки. Длъжна ли съм да го направя и какви са последствията за мен?
За фонд Пенсии трябва да се осигурява лице, което получава доход по граждански договор в размер над минималния осигурителен доход или минималната заплата, не се сещам точно кое от двете.