Съгл.чл.165, ал.2 от Кодекса за застраховането, упражняването на дейност като застрахователен агент от физическо лице е СВОБОДНА ПРОФЕСИЯ. Какво означава това: Всички застрахователни агенти, независимо дали работят по трудов, граждански или друг договор някъде, независимо дали са в трудоспособна възраст, или са пенсионери, се явяват САМООСИГУРЯВАЩИ СЕ ЛИЦА.
Какво следва от тук нататък:
1. Всяко физическо лице, сключило договор за застрахователно агентство трябва да се регистрира в Агенцията по вписванията и да получи булстат в седем дневен срок от сключването на Договора.
2. Да се регистрира в НОИ като самоосигуряващо се лице и да избере доход върху който да се осигурява. За 2009 год. минималният месечен осигурителен доход за самоосигуряващи се лица е 260.00 лв. Максималният месечен размер на осигурителния доход за 2009 год. е 2000.00лв. Това означава, че лицата, осигурени някъде другаде върху доход по-голям от 2000.00 лв.за даден месец няма да дължат повече осигуровки за този месец . Тези, които са осигурени върху доход по-малък
от 2000 лв. ще дължат осигурителни вноски, но върху общ доход, който не надхвърля 2000 .00 лв.
Например, лице работещо по трудов договор някъде и осигурено там върху заплата 500,00 лв. и в същото време сключило договор за застрахователно агентство и получило комисионни в размер на 700,00 лв. ще дължи осигурителни вноски като самоосигуряващо се лице, защото сумата от дохода от двете места е по-малка от 2000,00лв.
Друг случай: Ако по трудов договор лицето е осигурено върху заплата 1800,00 лв и получи комисионни 300,00лв., то тогава ще дължи осигурителни вноски като самоосигуряващо се лице само върху 200,00лв., тъй като 2000-1800=200,00лв.
Искам да уточня и друг важен за застрахователните агенти момент, свързан с тяхното самоосигуряване. Минималният месечен осигурителен доход, който едно лице може да избере е 260.00лв. за тази година и осигурителните вноски ще се внесат върху този минимален доход. Лицето може да избере и по-висок доход: от 260 до 2000 лв. Промяна този осигурителен доход може да се прави в НОИ в началото на всяка година с подаване на декларация за това. Ако приемем, че едно лице е избрало 260 лв като осигурителен доход и си плаща осигуровките върху тази база ежемесечно. Но ако през даден месец лицето е получило възнаграждение / комисионни / в размер по-голям от 260 лв., например 400лв., то с подаване на годишната декларация, то ще трябва да изравни задължението си за осигуряване и да изчисли и плати осигуровки и върху разликата между 400лв и 260 лв, което е 140.00лв. Срокът за внасяне на тези изравнителни осигуровки е един месец, след подаване на годишната данъчна декларация. В обратния случай : вноските внесени върху 260 лв, но лицето получило комисионни в по-малък размер, например 50 лв. не води до изравняване на вноските, защото е прето, че 260 лв е минималният осигурителен доход.
Лицата, които са в трудоспособна възраст заплащат осигурителни вноски за своя сметка, както следва:
А. Родени преди 1960год.
- за фонд пенсии – 18%
- за здравно- 8%
Б. Родени след 1960 год.
- за фонд пенсии – 13%
- за ДЗПО - 5%
- за здравно- 8%
Важно: Заплащането на осигурителните вноски не е обвързано с получените възнаграждения / комисионни /, нито като момент на получаване, нито като размер на възнаграждението. Дължат се всеки месец върху 260,00лв. минимум. Агенти, които не получават редовно комисионни /или пък съзнателно отсрочват получаването/ могат да подават в НОИ декларация, че спират дейността си и когато си получат комисионните да подадат отново декларация за възобновяване на дейността . По този начин ще дължат осигуровки само за тези месеци за които имат регистрация в НОИ. Това е трудоемко и неприятно, но Ви го съобщавам единствено като съвет и начин да се избегне ежемесечното задължение за самоосигуряване.
Застрахователните агенти, които са придобили правото си на пенсия за изслужено време и старост, както и тези, които получават пенсия поради инвалидност не са длъжни да внасят осигурителните вноски за фонд Пенсии, но са длъжни да внасят вноската за здравно осигуряване. Последното не означава, че не е необходимо да се регистрират като самоосигуряващи се лица. Задължението за това остава, въпреки че са пенсионери и не желаят да се осигуряват повече за фонд Пенсии.
Авансовият данък върху дохода се дължи при получено възнаграждение, намалено с Необходимо присъщи разходи / НПР/ 25% и с размера на платените осигуровки за съответния месец в сроковете, определени от ЗДДФЛ, а именно до 15-о число на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода. Например, ако доходът е получен през февруари, данъкът се дължи до 15 април; ако доходът е получен през юни, данъкът се дължи до 15 юли.
Застрахователните агенти, които имат решение на ТЕЛК за определена инвалидност 50 и над 50% имат право на данъчно облекчение по отношение на данъка.
Чл.18,ал.1 „Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.”
Чл.43,ал.2 ”Лице с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност дължи авансово данък за доходи от стопанска дейност по чл. 29, след като облагаемият доход на лицето от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, намален с удържаните или внесените за сметка на лицето задължителни осигурителни вноски, превиши 7920 лв.”
Т.е. застрахователните агенти, които са пенсионери поради инвалидност, нямат задължение да внасят авансов данък, докато общият им доход не надхвърли 7920,00лв . Обръщам внимание, че това не е само доход от комисионни, а сума от доходите от всички места, където работи.
По отношение на договорите със застрахователни агенти Юридически лица – там няма нищо ново. Те получават комисионните си , като издават фактури. Когато заплащенето е по банков път е достатъчна само надлежно оформена фактура. Когато получаването на комисионните е в брой са необходими фактура и касов бон към нея.
С това, мисля, че изчерпах въпросите Ви
|