публикуване на отчети
ВАЖНО: АНТИСПАМ ВЪПРОСЧЕ
Безработен с обезщетения-с процент в ООД
отпечатване на фактури - ценоразпис
Счетоводство на ресторант
 
Дървовиден изглед |  Плосък изглед Нова тема
Прекъсване на трудова дейност на СОЛ-собственик; и необходимост от възстановяването й
От:ЕООД , 23.01.2011 14:39
Отговори Цитирай

ЕООД без служители.
Единствено, от време на време по два-три пъти в годината, собственикът на ЕООД подава ОКД-5 за започване на дейност като самоосигуряващ се собственик; и после след 2-3 дни пак подава ОКД-5 за прекъсване на дейност като самоосигуряващ се собственик.
Приходи в ЕООД - чат...пат, колкото и каквото падне. Без ДДС.
Разходи в ЕООД - никакви.
Счетоводство - само в счетоводна къща при приятели, само края на финансовата година - за годишното приключване и отчет в НАП. Безплатно (нали са приятели)!

Въпрос: Подписването на три платежни нареждания за привеждане на суми от банковата сметка на ЕООД към НАП (за ЗО, за ДОО и за ДЗПО) за месец, в който собственикът е работил 2-3 дни, внасянето на тези платежни нареждания в банката обслужваща ЕООД и подаването на Декл. Обр. 1 пред НАП за тези 2-3 дни, на десето число на следващия месец, може ли да се тълкува от НАП като трудова дейност на собственика. И следва ли НАП да разглежда подадената ОКД-5 като декларация с невярно съдържание, и да изисква осигурителни вноски и за деня, в който собственикът е подписвал платежните, внасял ги е в банката и е подавал Декл. Обр. 1 в НАП, ако този ден е извън периода, деклариран в ОКД-5 като трудов период на собственика?
Нещо повече, следва ли НАП да изисква внасяне на осигурителни вноски (заедно с лихвите) за цяла година, тъй като счита ОКД-5 за декларации с ИЗЦЯЛО невярно съдържание?

10х!

Re: Прекъсване на трудова дейност на СОЛ-собственик; и необходимост от възстановяването й  (Re: ЕООД)
От:pbs , 23.01.2011 23:45
Отговори Цитирай

безплатното май ще излезе скъпо )))

Re: Прекъсване на трудова дейност на СОЛ-собственик; и необходимост от възстановяването й  (Re: ЕООД)
От:ЕООД , 24.01.2011 01:04
Отговори Цитирай

Дайте по същество. Моля

Re: Прекъсване на трудова дейност на СОЛ-собственик; и необходимост от възстановяването й  (Re: ЕООД)
От:pbs , 24.01.2011 11:17
Отговори Цитирай

счита се, че собственика извършва дейност по управление постоянно, щом има някаква дейност самото дружество, не може само пет минути да работи )))

Re: Прекъсване на трудова дейност на СОЛ-собственик; и необходимост от възстановяването й  (Re: ЕООД)
От:EOOД , 24.01.2011 11:44
Отговори Цитирай

Цитат pbs написа:
счита се, че собственика извършва дейност по управление постоянно, щом има някаква дейност самото дружество ...


"счита се" - Кой счита?

"че собственика извършва дейност по управление постоянно" - Изсмукан от пръстите извод ли?

"щом има някаква дейност дружеството" - трябва да обясним, какво е дейност на дружество?

10х!

Re: Прекъсване на трудова дейност на СОЛ-собственик; и необходимост от възстановяването й  (Re: ЕООД)
От:pbs , 24.01.2011 12:43
Отговори Цитирай

- данъчните считат дори в указание, ама явно вместо да четеш си чешеш пръстите по клавиатурата
- като отговор 1 - а дали си го смучат от пръстите, не е мой проблем, а твой
- ако те оставят да им обясняваш - може и да успееш, лошото е, че първо ще ти напраскат акта, а ти после се жалвай в съда... щом ти се вижда по евтино

успех

Re: Прекъсване на трудова дейност на СОЛ-собственик; и необходимост от възстановяването й  (Re: ЕООД)
От:ЕООД , 24.01.2011 12:52
Отговори Цитирай

Цитат pbs написа:
- данъчните считат дори в указание, ама явно вместо да четеш си чешеш пръстите по клавиатурата

Благодаря за отговора Ви.
Бихте ли дал линк към УКАЗАНИЕТО?
Благодатя предварително!

Re: Прекъсване на трудова дейност на СОЛ-собственик; и необходимост от възстановяването й  (Re: ЕООД)
От:pbs , 24.01.2011 15:51
Отговори Цитирай

ето едно от пръв поглед

РАЗЯСНЕНИЕ № 96-00-86 от 22.03.2010 г. относно осигуряване на собственици и съдружници в ЕООД/ООД
НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

чл. 4 - 6 КСО,

чл. 1 НООСЛБГРЧМЛ

Поставени въпроси:

1. Следва ли собствениците и съдружниците в ЕООД/ООД да имат сключен договор за полагане на личен труд с дружеството, за да се осигуряват като самоосигуряващи се лица?

2. Ако нямат сключени такива договори, могат ли да се осигуряват върху минимален осигурителен доход съгласно Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица?

3. В кои случаи трябва да подават справка за годишно изравняване на осигурителния доход?

Във връзка с изложеното, изразяваме следното становище по запитването:

Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) лицата, които упражняват трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества, подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. Тези лица са самоосигуряващи се по смисъла на чл. 5, ал. 2 във връзка с чл. 6, ал. 7 от КСО и се осигуряват по ред, определен с Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (загл. изм. - ДВ, бр. 2 от 2010 г.).

Задължението за осигуряване на лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО, включително собствениците и съдружниците в търговски дружества, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване (чл. 1, ал. 1 от същата наредба). Започването, прекъсването, възобновяването и прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установява с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите, подадена до компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството (чл. 1, ал. 2 от наредбата).

На основание чл. 6, ал. 7 от КСО осигурителните вноски за самоосигуряващите се лица са за тяхна сметка и се дължат авансово: върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. Окончателният размер на осигурителния доход за тези лица се определя по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО - за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, като този доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход.

По отношение на управляващите собственици и съдружници в търговски дружества (ЕООД и ООД) следва да се има предвид регламента на чл. 141, ал. 7 от Търговския закон (ТЗ), според който отношенията между дружеството и управителя се уреждат с договор за възлагане на управлението, който се сключва в писмена форма от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на съдружниците или от едноличния собственик. В съответствие с цитираната правна норма в чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО е предвиден отделен ред за осигуряването на изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества.

Осигуряването по този ред е за четирите фонда на държавното обществено осигуряване: фонд "Пенсии", фонд "Общо заболяване и майчинство", фонд "Трудова злополука и професионална болест" и фонд "Безработица". Осигурителните вноски се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или върху неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии съгласно Приложение № 1 към Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година и върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход (чл. 6, ал. 3 от КСО - изм., ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.).

Поради включването от 01.01.2010 г. на неначислените възнаграждения в обхвата на осигурителния доход на лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО и даденото в тази връзка определение за "неначислени възнаграждения" в указание на изпълнителния директор на агенцията за допълнение на указание изх. № 24-00-7/25.02.2010 г. (указанията са публикувани в сайта на НАП), е необходимо да се отбележи, че не е непременно задължително възнаграждението да се дължи по силата на договор на основание чл. 141, ал. 7 от ТЗ. В зависимост от вида на търговското дружество възнаграждението може да е посочено в дружествения договор, съответно учредителния акт, да е определено с решение на съответния орган на дружеството или по друг начин.

Предвид цитираните разпоредби, ако управляващият собственик или съдружник в ЕООД/ООД няма определено възнаграждение за положен личен труд в качеството му на управител въз основа на изрично сключен договор за възлагане на управлението на дружеството или на друго правно основание, осигуряването му следва да се извършва по реда на чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО, т.е. по установения за самоосигуряващите се лица ред.

Във Вашия случай, ако сте вписан в Търговския регистър като управител на дружеството, нямате сключен договор за възлагане на управлението на дружеството и нямате определено възнаграждение за дейността Ви по неговото управление, за Вас ще е приложима разпоредбата на чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО. Няма пречка да се осигурявате като самоосигуряващо се лице и ако получавате възнаграждение за положен личен труд във връзка с участието Ви в стопанската дейност на дружеството. Получените доходи от дружеството в качеството Ви на собственик би следвало, в съответствие с чл. 3, ал. 3, т. 2 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, да включите в Справката за определяне на окончателен размер на осигурителния доход към ГДД по ЗДДФЛ за съответната година с оглед прилагане разпоредбата на чл. 6, ал. 8 от КСО.

В случай че Ви бъде определено възнаграждение за положен труд по управление на дружеството, без значение дали сте сключили изричен договор за възлагане на управлението и независимо от правното основание за получаването му, осигуряването Ви ще се провежда по предвидения в чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО ред за изпълнителите по договори за управление и контрол. Едновременното внасяне на осигурителни вноски и като самоосигуряващо се лице е според това, дали освен управленска дейност по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО, упражнявате трудова дейност и като собственик по реда на чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО.

Re: Прекъсване на трудова дейност на СОЛ-собственик; и необходимост от възстановяването й  (Re: ЕООД)
От:EOOД , 24.01.2011 16:22
Отговори Цитирай

Уважаеми pbs,

Постнатото РАЗЯСНЕНИЕ № 96-00-86 от 22.03.2010 г, няма никакво отношение към зададените от мен, в първия ми постинг, въпроси. НИКАКВО!

И се убедих, че не сте вникнал в това, какви въпроси задавам в първия ми постинг; иначе не бихте постнал точно това РАЗЯСНЕНИЕ.

Въпреки всичко, съм благодарен, че, макар и не по съществото на зададените от мен въпроси, се включихте в темата.
Моите почитания към Вас!

Re: Прекъсване на трудова дейност на СОЛ-собственик; и необходимост от възстановяването й  (Re: ЕООД)
От:pbs , 24.01.2011 18:28
Отговори Цитирай

уважаеми ЕООД,
очаквах, че нищо няма да разберете от постнатото разяснение, въпреки, че отговорите на въпросите Ви се съдържат в него. За съжаление нямам възможност да търся указание, в което БУКВАЛНО да е отговорено на въпросите Ви както са зададени, но има достатъчно места в мрежата, където можете да намерите И такова.

Въпреки всичко, не е лошо да се консултирате и със счетоводителя си, нищо, че консултацията с него е платена.

Похвално е, че се интересувате от тази материя

Re: Прекъсване на трудова дейност на СОЛ-собственик; и необходимост от възстановяването й  (Re: ЕООД)
От:lansky , 24.01.2011 18:38
Отговори Цитирай

няма да ви се бъркам в сладките приказки, но и двамата сте прави )))

ето едно писъмце и от мен

РАЗЯСНЕНИЕ № 2-855 от 3.05.2010 г. относно осигуряване на управителя на ЕООД при прекъсване на дейност
НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

чл. 4,

чл. 10 КСО

В Дирекция "Обжалване и управление на изпълнението", отдел "Данъчно-осигурителна практика", е постъпило Ваше писмено запитване, заведено с вх. № ...

От изложената в писмото Ви фактическа обстановка става ясно, че еднолично дружество с ограничена отговорност има служителка, която излиза в отпуск поради временна неработоспособност поради бременност, раждане и в последствие в отпуск за отглеждане на малко дете. Поради икономическата криза след нейното излизане в болнични фирмата временно ще преустанови търговската дейност. През този период следва да се внасят здравни осигуровки и фирмата подава декл. Обр. 1 за тази служителка. Фирмата е регистрирана по ЗДДС, поради което следва да се подават и нулеви декларации.

Въпросите, които отправяте, са:

1. Ще се счита ли подаването на декларациите и внасянето на здравни осигуровки за дейност на фирмата и за трудова дейност на управителя по реда на КСО?

2. Ще следва ли управителя задължително да се осигурява по договор за управление и контрол през този период?

Предвид това, че във фактическата обстановка не е посочено дали управителят има уговорено или определено възнаграждение, дали той е и съдружник в дружеството или има назначен управител, който не е съдружник в това дружество, изразявам следното принципно становище:

Трудовата дейност е основна правопораждаща предпоставка за възникване на осигуряване и като общ принцип е изведена в чл. 10 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Задължението за осигуряване на лицата възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.

Кръгът на лицата, които подлежат на осигуряване, е определен в чл. 4 и чл. 4а от Кодекса за социално осигуряване (КСО).

Лицата, упражняващи трудова дейност като собственици или съдружници в търговски дружества, в случаите когато нямат сключен трудов договор с дружеството, могат да се осигуряват по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО и/или по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО, т.е. като изпълнители по договори за управление и контрол и/или като самоосигуряващи се лица.

Ако управителя на ЕООД упражнява трудова дейност, има сключен договор и в него има уговорено възнаграждение или с решение на Общото събрание му е определено такова, той следва да се осигурява по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО, т.е. по договор за управление и контрол върху не по-малко от минималния месечен осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.

Когато собствениците на търговски дружества упражняват дейност с личен труд в дружеството, те подлежат на задължително осигуряване за инвалидност, поради общо заболяване за старост и за смърт по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО, като самоосигуряващи се лица.

В осигурителното законодателство липсва дефиниция на термина "упражняване на трудова дейност".

В практиката (писма № 26-1159-1/14.09.2004 г. на НОИ и № 94-00-299/9.03.2007 г. на МТСП) за самоосигуряващите се лица, в частност съдружниците в търговски дружества се е наложило следното определение:

"Упражняване на трудова дейност е всяко действие на съдружника, имащо отношение към функционирането на дружеството и извършвано от името на дружеството - сключване на договори, подписване на финансови документи, издаване на разпореждания по организацията на работата и т.н. От това произтича и задължението на съдружника за осигуряване.".

Редактирано от администратора, 24.01.2011 18:38

Re: Прекъсване на трудова дейност на СОЛ-собственик; и необходимост от възстановяването й  (Re: ЕООД)
От:EOOД , 25.01.2011 01:08
Отговори Цитирай

Цитат pbs написа:
уважаеми ЕООД, очаквах, че нищо няма да разберете от постнатото разяснение, въпреки, че отговорите на въпросите Ви се съдържат в него.


Уважаеми pbs,
В постнатото от Вас РАЗЯСНЕНИЕ № 96-00-86 от 22.03.2010 г, няма разписан текст, от който ясно и недвусмислено да се направи извод за дължимост или недължимост на осигуровки за деня, в който съм подписал платежните нареждания. Освен... ако нап-експерт не пожелае да изсмуче от пръстите си извод за задължителност, базиран на слабости в по килифаревски написаната нормативна база.

Както нап-експерт може да изсмуче извод за задължителност, така и дребен тарикат може да изсмуче извод в обратна посока. Обаче, изсмуквайки пръстите си, експертът няма да се окаже по-едър тарикат от дребния.
И единствената сила на нап-тарикатът е, че държи ножа. А слабостта - че и го ползва.

Благодаря, pbs, за ангажираността Ви по темата ми.


Бихте ли ми подсказал аргументи, с които да се опитам да се противопоставя на НАП. Благодаря!

Re: Re: Прекъсване на трудова дейност на СОЛ-собственик; и необходимост от възстановяването й  (Re: EOOД)
От:ЕООД , 25.01.2011 01:31
Отговори Цитирай

Привет, lansky,

Цитат lansky написа:
няма да ви се бъркам в сладките приказки, но и двамата сте прави )))


Само не разбрах в какво аз съм прав.

Все пак, искам да се хвана за този текст:

Цитат написа:
В осигурителното законодателство липсва дефиниция на термина "упражняване на трудова дейност". В практиката (писма № 26-1159-1/14.09.2004 г. на НОИ и № 94-00-299/9.03.2007 г. на МТСП) за самоосигуряващите се лица, в частност съдружниците в търговски дружества се е наложило следното определение:Упражняване на трудова дейност е всяко действие на съдружника, имащо отношение към функционирането на дружеството и извършвано от името на дружеството - сключване на договори, подписване на финансови документи, издаване на разпореждания по организацията на работата и т.н.

Фактът, че дефиниция за "упражняване на трудова дейност" се въвежда чрез някакво си НАП-писмо, не ми дава надежди за успех срещу самата НАП.

Но все ми се струва, че е адски тъпо, денят, в който подписвам платежни нареждания към НАП за самоосигуровките ми и подавам декл. обр. 1, да се счита от НАП за трудов мой.

Бихте ли ми помогнал с мнение, идея, теза?

Почитания за Вас, lansky!

Re: Прекъсване на трудова дейност на СОЛ-собственик; и необходимост от възстановяването й  (Re: ЕООД)
От:lansky , 25.01.2011 10:07
Отговори Цитирай

Цитат ЕООД написа:
Само не разбрах в какво аз съм прав.


в това, че никъде не е уточнено какво е дейност, била тя трудова, управленска, на дружеството или каквата още е цитирана в законите.

а както pbs каза, първо ти режат главата, а ти се обяснявай след това.

започване и спиране на осигуряването е решението, иначе всички собственици ще обясняват как разписват всички документи в последната сряда от месеца и то само преди обяд (че дори и само за два часа) и решихме проблема с големите осигуровки)))

Re: Re: Прекъсване на трудова дейност на СОЛ-собственик; и необходимост от възстановяването й  (Re: lansky)
От:ЕООД , 25.01.2011 12:45
Отговори Цитирай

Цитат lansky написа:

...никъде не е уточнено какво е дейност, била тя трудова, управленска, на дружеството или каквата още е ...
а както pbs каза, първо ти режат главата, а ти се обяснявай след това.

Има ли съдебна практика... Върховният съд какво казва в подобни случаи?


Цитат lansky написа:

... иначе всички собственици ще обясняват как разписват всички документи в последната сряда от месеца и то само преди обяд...

Не Ви разбрах.
А защо не го праят...
Какво им пречи да го правят...

Казвате "започване и спиране на осигуряването е решението"; решение за какво и на какво?
...
Не разбрах изреченията Ви. Определено.


Страници: първа напред  1  2  назад последна

Тема (Re: ЕООД):
Автор:

Мнение:
  
линк картинка Направи bold Направи italic Направи подчертано
помощ още икони



 

всички права запазени © 2006 pitam.info
всичко за фотографията