публикуване на отчети
ВАЖНО: АНТИСПАМ ВЪПРОСЧЕ
Безработен с обезщетения-с процент в ООД
отпечатване на фактури - ценоразпис
Счетоводство на ресторант
 
Дървовиден изглед |  Плосък изглед Нова тема
при преобразуване на фирма,изплащат ли се 10 заплати при пенсиониране?
От:мая , 13.08.2008 22:47
Отговори Цитирай

Много ще ви бъда благодарна ,ако помогнете със съвет !Мой близък се пенсионира след 2 години поради навършени възраст и стаж ,като при това има 10 години работа във фирмата.Знае че фирмата се готви да се преобразува ,но не знае -сливане ли ще е ,обединяване ли или разделяне .Притеснява го ,че ще загуби право на тези 10 заплати ,които му се полагат при пенсиониране .Така ли е и всъщност при кой конкретен случай ще загуби право на тях ?Благодаря за отделеното внимание?




Re: при преобразуване на фирма,изплащат ли се 10 заплати при пенсиониране?  (Re: мая)
От:tania_gan , 13.08.2008 23:02
Отговори Цитирай

Няма да загуби правото за обезщетение по чл.222 ал3-6 брутни заплати за причините,които сте изброили.Работниците и служителите от едното предприятие към другото се прехвърлят на основание чл.123 от КТ,като си запазват абсолютно всички права от стария работодател.Стажа им не се прекъсва.

Re: при преобразуване на фирма,изплащат ли се 10 заплати при пенсиониране?  (Re: мая)
От:Петя , 15.08.2008 08:16
Отговори Цитирай

Ами ако има дублиране във персонала какво става с единя и другия?
С отделен протокол се пояснява например кой си остава на длъжността и на кой му се предлага нова длъжност.Естествено трудовият стаж не се прекъсва, но те трябва да си разпишат новите назначения.
ДА ще загуби заплатите си ако фирмата вече не е свързана със закона който дава право на 10 заплати.
Всички знаем коя е тя.

Re: при преобразуване на фирма,изплащат ли се 10 заплати при пенсиониране?  (Re: мая)
От:tania_gan , 15.08.2008 08:41
Отговори Цитирай

61/185 от 30.08.2007 г. На МТСП

ОТНОСНО:
. В хипотезите на чл. 123, ал. 1 от КТ са уредени форми на промяна в организацията и дейността на работодателя. Същественото е, че тези промени водят до промяна на работодателя, при която трудовото правоотношение с работника или служителя не се прекратява, а произтичащите от него права и задължения се прехвърлят от работодателя прехвърлител (стария работодател) на новия работодател приобретател (чл. 123, ал. 2 от КТ). По отношение на работника или служителя тази промяна води единствено до промяна на работодателя, при когото е възникнало трудовото му правоотношение, като правата и задълженията се запазват. Запазването на трудовото правоотношение на работника или служителя се осъществява по силата на закона, поради което не е необходимо да се подписва допълнително споразумение на основание чл. 119 от КТ.
В случая на чл. 123, ал. 1, т. 4 от КТ - "преминаване на обособена част от едно предприятие към друго", е налице прехвърляне на обособена част от дейността на един работодател към дейността на друг работодател. "Обособена част" е организационна структура, която осъществява самостоятелна стопанска дейност. "Обособената част" по т. 4 обаче не е поделението като работодател по смисъла на § 1, т. 1 от Допълнителните разпоредби на КТ, защото няма неговите признаци: икономическа обособеност и самостоятелно наемане на работници и служители по трудово правоотношение.
В чл. 123, ал. 1, т. 7 от КТ - "преотстъпване или прехвърляне на дейност от едно предприятие на друго, включително прехвърляне на материални активи", е уредена друга хипотеза на промяна на работодателя, свързана с осъществяваната дейност. Преотстъпването или прехвърлянето на дейност на работодателя от едно предприятие в друго се изразява в промени на дейността му, съпроводена с предоставяне (преотстъпване или прехвърляне) на дейност и на материални активи, с които тя се осъществява (сгради, машини, суровини и др. под.). Промяна на работодателя по смисъла на чл. 123. ал. 1, т. 7 от КТ е налице, само когато предоставените материални активи продължават да се използват за осъществяване на дейността, поради което преминават и работниците и служителите, които са били страна по трудови правоотношения с работодателя прехвърлител.
С оглед на гореизложеното, при наличие на която и да е от хипотезите на промяна на работодателя по чл. 123, ал. 1 от КТ, прекратяването на трудовото правоотношение на работник или служител в резултат на съответната промяна би било незаконосъобразно.
Разпоредбата на чл. 130б от КТ урежда процедурата по информиране и консултиране с представителите на синдикалните организации и представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от КТ при промяна на работодателя.
Член 130б, ал. 6 от КТ предвижда, че в случай на неизпълнение на задълженията на работодателя за предоставяне на информация и провеждане на консултации представителите на синдикалните организации и представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от КТ или самите работници и служители имат право да сигнализират Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" за неспазване на трудовото законодателство.
Наличието на "отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност" е основание за прекратяване на трудовия договор от работодателя съгласно чл. 328, ал. 1, т. 7 от КТ за разлика от хипотезите на промяна на работодателя по чл. 123, ал. 1 от КТ, при наличието на които трудовото правоотношение не се прекратява. В случая на чл. 328, ал. 1, т. 7 има преместване "в друго населено място или местност", т.е. промяна в местонахождението на предприятието или поделението, като няма промяна на работодателя.
Следва да се има предвид, че преценката дали и на какво правно основание да бъде прекратено конкретно трудово правоотношение е правомощие на работодателя. Работникът или служителят има право да оспорва законността на уволнението пред работодателя или пред съда (чл. 344, ал. 1, т. 1-3 от КТ). Освен това работникът или служителят има право да предяви иск по чл. 344, ал. 1, т. 4 от КТ, като с този иск се оспорва само основанието за прекратяване на трудовия договор, вписано в трудовата книжка или в други документи, и се иска неговата промяна, за да бъде вписано точното и правилното основание, което отговаря на фактическата и правната обстановка, при която е извършено прекратяването на трудовия договор.
Не е в правомощията на Министерството на труда и социалната политика да се произнася по законосъобразността на действията на работодателя, които биха довели до изменение или прекратяване на трудовите правоотношения на работниците или служителите. Произнасянето по законосъобразността на извършено от работодателя изменение на мястото и характера на работата или уволнение на конкретен работник или служител се извършва от съда по повод на трудов спор.
Министър: (п)

Редактирано от автора, 15.08.2008 08:41

Re: при преобразуване на фирма,изплащат ли се 10 заплати при пенсиониране?  (Re: мая)
От:Петя , 15.08.2008 18:26
Отговори Цитирай

Точно преди един месец имах подобен казус, при който се оказа че 2 предпреятия преобразувани в едно имат 2 главни счетоводителя, на единя му се предлага договор като главен счетоводител а на вторият му се предлага друга длъжност в новото предприятие.
Не е ли уредено с протокол за сливане или преобразуване никой неможе да гарантира нищо.

Събиране на стажове по интернет  (Re: мая)
От:Тодор Колев , 13.05.2011 23:19
Отговори Цитирай

Ще съм ви благодарен,ако ми кажете дали могат да се събират стажове по интернет

Събиране на стажове по интернет  (Re: Тодор Колев)
От:Тодор Колев , 13.05.2011 23:21
Отговори Цитирай

От сега благодаря на всички за!

Re: Събиране на стажове по интернет  (Re: Тодор Колев)
От:Тодор Колев , 13.05.2011 23:22
Отговори Цитирай

мнениата на всеки!


Тема (Re: мая):
Автор:

Мнение:
  
линк картинка Направи bold Направи italic Направи подчертано
помощ още икони



 

всички права запазени © 2006 pitam.info
всичко за фотографията