Кодекс на труда:
Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
Кодекс за социално осигуряване:
Чл. 53. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., бр. 68 от 2006 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".
Следователно, когато детето е дадено в детска ясла (това е детското заведение, което се има предвид в горните законови разпоредби),
първо, отпускът се прекъсва, защото е загубено правото за ползване;
второ, прекратява се изплащане на обезщетението по чл. 53 от КСО.
Но влиза в сила разпоредбата на чл. 54 от КСО:
Чл. 54. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., бр. 112 от 2003 г., бр. 105 от 2006 г.) Майката (осиновителката), която е осигурена за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица и е имала право на обезщетение по чл. 52а, получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако:
1. не ползва допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване;
Няма значение по каква причина е прекъснат отпускът - дали по собствено желание на майката, дали поради издаден болничен лист за временна неработоспособност (за заболяване на майката или на самото дете) или поради законовата забрана да го ползва (когато детето е дадено в детски ясли). Майката ще получава 50 % от размера на обезщетението за отглеждане на дете.
Редактирано от автора, 24.09.2008 23:54
|